Zdeno Chára síce nepriviedol svoj tím Boston Bruins k ďalšiemu Stanley Cupu, no jeho neskutočná oddanosť a snaha hrať aj napriek bolestivému zraneniu ohúrili celý hokejový svet. Jeho cesta až medzi žijúce legendy NHL bola však plná prekážok, no môže byť obrovskou motiváciou do života každého z vás! 

Príbeh o tom, ako mu známy slovenský tréner Ernest Bokroš v mladosti povedal, že z neho nikdy hokejista nebude, už medzi našimi hokejovými fanúšikmi tak trochu zľudovel. Chárov otec Zdeněk, mimochodom bývalý československý zápasník, však často spomína aj na to, že Big Z musel mnohokrát na Slovensku trpieť aj predsudky voči českému pôvodu jeho otca.

Narážky na jeho výšku (206 centimetrov) boli pravidelné, no oboch to tak naštartovalo, že sa Zdenov otec rozhodol synovi ukázať, ako ďaleko ho môže dostať tvrdá práca. Jeho juniorský tréner Jindřich Novotný si pre SME zaspomínal na časy, kedy kapitán Bostonu ešte len začínal: „Zdeno nemal taký talent, no upútalo ma jeho obrovské chcenie. On tak veľmi chcel, že bolo ťažšie ho brzdiť, ako motivovať.” 

Zdeno Chára je kapitánom Bostonu už 14 sezón.

Podľa Novotného slov si Chára dával na každom tréningu dávky navyše. Vždy, keď išiel okolo hrazdy, musel na nej urobiť zopár zhybov a keď iní spoluhráči na tréningu končili, tak on si ešte musel zastrieľať: „Takú záťaž by nevydržal ani kôň, no Zdeno mal jasný cieľ. Všetci totiž vyhlasovali, aký je nemotorný, no on túžil ukázať, že z neho raz bude hokejista,” skonštatoval Novotný pre SME.

Všetky tieto veci robil pod prísnym dohľadom svojho otca, s ktorým Zdeno pravidelne absolvoval aj dlhé hodiny zápasníckych tréningov. A v prípade Cháru st. neprichádzali do úvahy žiadne úľavy. Keďže ho v Trenčíne nechceli, tak zamieril do Sparty Praha, no aj tam ho spočiatku posielali skôr na basketbal. Nakoniec mu museli zháňať korčule na mieru a obrovský problém bol aj so zvyškom výstroje. Ani to však mladého Cháru nezastavilo na ceste za jeho snom.

Zdeno Chára najlepšie momenty

Pred pár rokmi v jednom z rozhovorov povedal, že tvrdá robota síce bolí, no on ju aj napriek tomu potrebuje. Sám sa priznal, že bez nej nenájde uspokojenie a iba v prípade, že sa poctivo potrápi, tak má čisté svedomie. Práve vďaka tejto ctižiadostivosti a láske k hokeju si ho váži celá NHL, v ktorej odohral počas 21 sezón už neskutočných 1485 zápasov, a toto číslo pravdepodobne nebude konečné, keďže 42-ročný Chára má v Bostone zmluvu ešte aj na ďalšiu sezónu. Big Z bude však aj po skončení kariéry obrovským príkladom ľudskej bojovnosti a nezlomnej viery vo vlastné schopnosti.

Zdroj: Sme.sk | Foto|Video: Twitter, YouTube