najcudnejsie vazenie na svete

Čo si predstavíte, keď počujete slovo väzenie? Mnohých napadnú tie väznice, ktoré poznáme z amerických filmov. Cela vedľa cely, v každej záchod, posteľ a mreže. Okrem toho si možno mnohí predstavia “prechádzky” v oplotených záhradách či nejaké jednoduché práce, ktorými si môžu väzni počas odpykávania trestu privyrobiť…V juhoamerickej Bolívii však existuje jedno väzenie, ktoré vyzerá skôr ako štát. Niežeby bolo až také veľké, no vládnu v ňom vlastné pravidlá, zákony, má vlastnú vládu a dokonca i trh. Ako to vo vnútri vyzerá?Vyzerá to tam ako v normálnom meste. V meste, z ktorého sa nesmie vychádzať von, čo je prakticky jediná úloha dozorcov. V tejto “komunite” žije 2 400 väzňov, čo z tejto väznice robí tú najväčšiu v celej Bolívii. Nežijú tu však len oni, viacerí väzni tu žijú dokonca aj so svojimi rodinami.  Pri nástupe do väzenia si trestanec “kupuje” celu od starostu väznice, prípadne od makléra, ktorých je tu hneď niekoľko. Následne tu väzeň žije akoby bol na slobode. Teda s tým rozdielom, že nemôžu vychádzať von a ich mestom, štátom a svetom je len a len San Pedro. Ako už bolo spomenuté, väznica San Pedro má svojho starostu, svoju vládu a každá sekcia (ministerstvo) má svoju vlastnú radu z radov väzňov.

Keď sme spomínali, že sa tu nachádza aj trh, rozhodne si nepredstavujte nejakých pár “stánkov” s jedlom. Môžete si tu kúpiť oblečenie, alkohol, domáce potreby, no i heroín a taktiež sa stať gemblerom, pričom obľúbené sú tu predovšetkým stávky na futbalové zápasy.

Ak si však myslíte, že väzni sú nejaké zvieratá, ktoré sa tam medzi sebou bijú, vraždia a podobne, ste na omyle. Za múrmi San Pedra sú okrem ľahších prípadov skutočne aj vrahovia či pedofili, no s tými si tu vedia veľmi ľahko poradiť. Je všeobecne známe, že v prípade napadnutia nejakej ženy či dieťaťa iného väzňa ste predvolaný pred väzenský súd, ktorý takéto niečo netoleruje. Jedným z trestov je aj smrť utopením v miestom bazéne.

Toto väzenie s obľubou navštevujú aj turisti, ktorí majú návštevy od roku 2009 oveľa zložitejšie, no je verejným tajomstvom, že dozorcovia sú podplatiteľní…

Zdroj: lapazlife.com | Foto | Video: YouTube

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Martin F
Chalan, ktorý vyrastal v byte oproti futbalovému štadiónu v meste so športovým duchom - v Dubnici nad Váhom. Milujem šport, najmä futbal, v telke nepohrdnem ani tenisom, basketbalom, hokejom ... a posledný rok som sa stal tak trochu závislý na šípkach. Život si taktiež neviem predstaviť bez rockovej/metalovej hudby. ... a samozrejme bez vtipov a srandy, ktorú veľmi nerád kazím a nemám problém si robiť ju ani sám zo seba