INZERCIA | Cykloodrážadlo alebo bicykel s pomocnými kolieskami? Táto otázka trápi všetkých tých, čo chcú kúpiť dieťaťu prvý bicykel. Spoľahnúť sa na tradičné pomocné kolieska, s ktorými sme sa naučili bicyklovať aj my? Alebo skúsiť pomerne nový vynález v podobe balančného cykloodrážadla? Naučiť dieťa bicyklovať sa je vzrušujúci míľnik pre každého rodiča. Avšak výber správneho druhu môže byť dosť náročný. V tomto článku nájdete výhody aj nevýhody cykloodrážadla verzus bicykla s pomocnými kolieskami, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť.

 

POMOCNÉ KOLIESKA

Všetci si dobre pamätáme, keď nám prvý krát odmontovali pomocné kolieska a začali sme bicyklovať bez nich. Naše kolená si to síce odniesli, ale stálo to za to. Vo veku približne dvoch či troch rokov môžete začať hľadať detský bicykel pre vašu ratolesť. Súčasťou väčšiny bicyklíkov s 12 a 14 palcovými kolesami sú aj pomocné kolieska (dajú sa samozrejme dokúpiť aj samostatne). Pomocné kolieska sa už dlho a vo veľkej miere využívajú na učenie jazdy na bicykli.

Medzi nevýhody pomocných koliesok patrí zvýšenie celkovej váhy bicykla, hrkotanie a obmedzené zatáčanie. Niektoré pomocné kolieska, najmä tie lacnejšie, sú príliš labilné a dieťaťu pri udržiavaní rovnováhy príliš nepomôžu.

Pomocné kolieska sú však pre rodičov veľkým uľahčením. Dieťa si prvýkrát sadne na bicykel s pomocnými kolieskami a takmer ihneď je schopné samo jazdiť. Nie je potrebné neustále behať po dieťati a držať ho za chrbát / sedlo, aby nespadlo. S kolieskami si bude istejšie a bude schopné prekonávať relatívne rýchlo aj dlhšie vzdialenosti. To je veľká výhoda ak chodievate na dlhšie rodinné cyklo výlety.

Najväčšou nevýhodou pomocných koliesok je, že sa na ne dieťa spolieha a nerozvíja si zmysel pre rovnováhu, ktorá je pri jazde na bicykli nevyhnutná. Prechod na jazdu bez pomocných koliesok bude o to zložitejší a zdĺhavejší.

CYKLOODRÁŽADLO

Balančné detské odrážadlá sú na trhu pomerne krátko, zato v predajoch lámu rekordy. Nadobúdacia cena kvalitného cykloodrážadla je síce vyššia, ale investícia doň sa rozhodne vyplatí. Jazdenie na takomto odrážadle spevňuje svaly, ktoré bude dieťa potrebovať, aby raz udržiavalo rovnováhu na klasickom bicykli. Majú tiež výrazne nižšiu váhu, vďaka čomu sú ideálne pre malé detské telíčko a pre rodičov menej náročné na prenos – tieto odrážadlá sú vhodné pre najmenšie deti už od 1,5 roka, kedy sú deti veľmi akčné a nevydržia pri jednej činnosti príliš dlho.

S nácvikom na cykloodrážadle je po pár rokoch dieťa pripravené na prechod na väčší bicykel, kedy pravdepodobne zistíte, že nie sú už potrebné žiadne pomocné kolieska. Na väčšom bicykli dieťa určite zaváha a bude balansovať, ale už má základy rovnováhy a pevné svalstvo, aby mohlo kontrolovať nový väčší bicykel. Zistíte, že vaše dieťa si na väčší bicykel zvykne prekvapivo rýchlo, možno sa mu to podarí za úžasnú pol hodinku.

AKO SA ROZHODNÚŤ?

Pri rozhodovaní o tom, či sú lepšie detské odrážadlá alebo pomocné kolieska na bicykli, je dôležité brať do úvahy aj váš životný štýl a predovšetkým potreby dieťaťa. Pomocné kolieska majú svoje výhody a umožňujú dieťaťu jazdiť samo a sebaisto hneď od začiatku. Avšak podľa výskumov deti, ktoré mali cykloodrážadlo ako svoj prvý bicykel sú oveľa sebaistejšie pri prvej jazde na bicykli so 16″ kolesami, v porovnaní s deťmi, ktoré používali pomocné kolieska.