Ľudia s obľubou skúmajú a pokúšajú sa odhaľovať minulosť vzdialenú niekoľko stoviek, tisícok či miliónov rokov. Napriek tomu na svete existujú miesta, o ktorých sa jednoducho z nejakého dôvodu nehovorí.Jedným z miest, ktoré pozná málokto, je Kurchatov. Leží na území dnešného Kazachstanu a ešte v období 2. svetovej vojny bolo považované za úplne obyčajné mesto, v ktorom sa nič mimoriadne nedialo. Všetko sa zmenilo v roku 1949. Začala sa tu totiž testovať prvá sovietska atómová zbraň. Bez súhlasu, dokonca bez upovedomenia miestnych obyvateľov. V Kurchatove sa po dobu štyridsiatich rokov otestovalo viac ako tisíc jadrových zbraní a atómových bômb.

To bol dôvod, prečo v tejto oblasti výrazne stúpol počet ľudí, ktorí ochoreli na rakovinu či iné zhubné ochorenia. Aj napriek tomu ale sovietska vláda miesto zatajovala a tvrdila, že nič také neexistuje. Avšak viac než 200 000 poškodených ľudí, zruinované domy a budovy hovoria niečo celkom iné.

Mesto Kurchatov bolo pomenované po významnom jadrovom fyzikovi Igorovi Vasilievičovi Kurchatovovi, ktorý vytvoril prvú sovietsku atómovú bombu. Následne bol ale proti jej nekalému používaniu a snažil sa predovšetkým o mierové využitie atómovej energie. Dnes žije v tomto mesta menej ako desaťtisíc ľudí, hoci pred začiatkom testovania bol ich počet viac ako dvojnásobný.

Foto: wikimedia | Video: Youtube

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Martin F
Chalan, ktorý vyrastal v byte oproti futbalovému štadiónu v meste so športovým duchom - v Dubnici nad Váhom. Milujem šport, najmä futbal, v telke nepohrdnem ani tenisom, basketbalom, hokejom ... a posledný rok som sa stal tak trochu závislý na šípkach. Život si taktiež neviem predstaviť bez rockovej/metalovej hudby. ... a samozrejme bez vtipov a srandy, ktorú veľmi nerád kazím a nemám problém si robiť ju ani sám zo seba