Väzenie mnohých ľudí desí, no iných zas fascinuje. Režisérov a scenáristov inšpiruje k natočeniu úchvatných filmov, z ktorých sme pre vás urobili špeciálny výber. Nenájdete tu kultové filmy ako Vykúpenie z väznice Shawshank či Zelenú míľu, pretože predpokladáme, že tie už každý z vás videl (ak nie, rýchlo to napravte). Je tu však výber tých najlepších počinov, ktoré vám možno ušli!Diera (1960)

Začíname v 60-tych rokoch, kedy bolo natočených niekoľko fantastických filmov z prostredia väzenských ciel. Prvým z nich je francúzsko-talianska snímka nakrútená podľa životopisného románu Josého Giovanniho (slávny režisér a scenárista). Štyria väzni sa tu počas dňa tvária ako bežní trestanci, no v noci sa trpezlivo cez múry väzenia prekopávajú k svojmu cieľu. Tým je sloboda a na ceste za ňou s hlavnými hrdinami spoločne prekonáte mnohé napínavé momenty, počas ktorých dej diváka priam pohltí. Diera je naozaj vydarený kúsok a posledná desaťminútovka vás doslova priklincuje k stoličke.

Diera trailer

Veľký útek (1963)

Slovné spojenie útek z väzenia už samo o sebe vyznieva dosť odvážne. No čo tak útek z nemeckého zajateckého tábora počas 2.svetovej vojny? V tomto filme sa tí najviac problémoví vojaci spojeneckých vojsk dostávajú do nemeckého zajatia. V ňom však ostať určite neplánujú, a preto sa začnú snažiť o útek. Po prvých nevydarených pokusoch si naplánujú niečo omnoho väčšie. Vykopanie tunelu skrz celý zajatecký tábor, cez ktorý plánujú dostať skoro 250 väzňov. Ako tento na pohľad šialený plán dopadne? To zistíte po zhliadnutí tejto nesmrteľnej klasiky.

Veľký útek trailer

Frajer Luke (1967)

Posledný film z úspešných 60-tych rokov. Paul Newman tu hrá asi svoju životnú rolu mlčanlivého, flegmatického, no vysmiateho rebela Lukea. Ten sa nechce zmieriť so životom za mrežami a podniká jeden neúspešný útek za druhým. Takýto štýl väzenského života je však jednosmernou cestou do samotného pekla. Paul Newman sa po tomto hereckom výkone stal obrovskou hviezdou a musel od seba fanúšikov doslova odháňať. A aký bol nakoniec osud filmového frajera Lukea? To sa dozviete, keď si jeho príbeh pozriete.

Frajer Luke trailer

Polnočný expres (1978)

Presúvame sa na koniec sedemdesiatych rokov, kedy prišiel režisér Alan Parker s filmovým spracovaním skutočného príbehu mladého Američana Billyho Hayesa. Ten bol v Turecku odsúdený na 30 rokov väzenia potom, čo u neho našli malé množstvo drog. Tam sa však drogy netolerujú, a preto je Billy zatvorený v strašnom väzení, kde ho čaká nedôstojné ponižovanie a kruté mučenie. Mladý muž si uvedomuje, že ak chce prežiť, tak musí čo najskôr zmiznúť. Tento príbeh budete prežívať o to viac, že sa jedná o skutočnú udalosť a s hlavným hrdinom by nesúcitil iba ten najväčší sadista. A tých je vo väzení viac než dosť.

Polnočný expres trailer

Experiment (2001)

Snímka zo začiatku tohto storočia nás zavedie opäť po stopách skutočných udalostí. V roku 1971 sa v Stanforde odohral zaujímavý, no bohužiaľ aj veľmi krutý experiment. V umelo vybudovanom zariadení priamo vo vedeckom laboratóriu sa skupinka dvadsiatich mužov rozdelila rovným dielom na väzňov a dozorcov. Aj napriek tomu, že väzni musia dodržiavať len veľmi “mierne” pravidlá a dozorcovia nesmú používať fyzické násilie, všetko sa časom zmení. A nevinný sociálny pokus sa zrazu zvrhne v niečo omnoho horšie. U nás je známejší skôr neskorší hollywoodsky remake z roku 2010, no ten nemal už tak vysoké hodnotenie ako pôvodný nemecký film.

Experiment trailer

Hlad (2008)

Debut britského režiséra Stevea McQueena vypálil nad očakávanie. Scenár je napísaný podľa skutočných historických udalostí mapujúci obdobie za vlády “Železnej lady” Margaret Thatcherovej. Väzni skupiny IRA v tom období protestujú proti krutému zaobchádzaniu vtedajších dozorcov. Najprv prestanú dodržiavať hygienu a neskôr začnú dokonca hladovať, kvôli čomu hlavný hrdina schudol pred natáčaním až na 60 kíl! Tento kúsok reálne zobrazuje kruté zaobchádzanie s ľuďmi a ich verejné ponižovanie za múrmi pekla. Nájdeme tu však minimum dialógov okrem jednej obzvlášť dlhej a hlbokej scény, kedy sa zoči-voči pri rozhovore stretne vodca vzbúrencov a miestny kaplán. Film vás však tak či tak prinúti zamyslieť sa a jeho brutalita sa vám dostane pod kožu.

Hlad trailer

Zločinec (2008)

Mladý muž, ktorý má celý život ešte len pred sebou. Svet mu v podstate leží pri nohách, no iba dovtedy, pokým sa nešťastnou náhodou nedostane za mreže, kde sa mu život zrúti ako domček z karát. A to všetko iba preto, že chcel pred zlodejom a násilníkom ochrániť svoju mladú rodinu. Spravodlivé? Určite nie. Najhoršie však ešte len príde. Za bránami väzenia, kde platia iba zákony džungle, bude musieť prežiť v boji proti brutalite spoluväzňov a nadriadených. Film síce nemá príliš náročný dej, no o to viac sa tvorcovia pohrali s vizuálnou stránkou, ktorá väzenské prostredie vykresľuje až príliš realisticky.

Zločinec trailer

Cela 211 – väzenské peklo (2009)

Na záver tu máme film, v ktorom sa úlohy trochu obrátia a z dozorcu sa stane väzeň. Dej sa odohráva v Španielsku, kde sa mladý bachar Julian Oliveira rozhodne urobiť na nadriadených dobrý dojem a do novej práce príde o deň skôr. Pri prehliadke svojho pracoviska sa však nešťastnou náhodou zraní. Kolegovia ho uložia do nepoužívanej cely 211 a idú zohnať pomoc. Keď sa Juan preberie všetko je zrazu inak. Vo väzení vypukne obrovská vzbura a odsúdení bažia po pomste. Je len otázkou času, kedy si uvedomia, že budúci dozorca nie je jedným z nich.

Cela 211 trailer

Foto|Video: YouTube

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.