Spomeniete si ešte niekedy, čo vás najviac potešilo behom svojich detských čias pod vianočným stromčekom?
Magnetofón
Magič na malé kazety (dvojča) bola v istých časoch absolútna TOPka, ktorú si mohol človek „napísať Ježiskovi“. Nielen, že to bolo zariadenie akejsi prestíže, ale hlavne ste si mohli nahrávať z rádia pesničky, ktoré sa vám páčili A to bol absolútny unikát, pretože dovtedy ste si, ak sa vám niečo páčilo, museli zohnať platňu alebo veľkú magnetofónovú pásku, čo bolo pomerne dosť nepraktické.
Počítačové hry
Hry, ktoré ste sa mohli hrať, keď ste ich pripojili k TV. Malo ich doma zopár chalanov z celého sídliska a vybaviť si vstupenku na hranie sa takejto hry na jeden večer či deň počas víkendu, to ste musel mať „dobré známosti“. Tí šikovnejší, ktorí mali doma takýto zázrak doby, už vtedy „podnikali“ a platilo sa im 2 Kčs za hodinu hrania.
Samochodný plechový tank
Ak by ste túto hračku podarovali dnešnému dieťaťu, jeho prvá otázka by bola “Ako sa to ovláda?” No, neovládalo sa to nijako, jednoducho ste ho zapli a on išiel vpred alebo vzad. Dnes naozaj smiešne, ale kedysi sme s ním vedeli zabiť hodiny a hodiny “nudy”, pretože jeho najväčšia vlastnosť bola, že vedel zdolávať rôzne prekážky a nás veľmi bavilo mu ich pripravovať a sledovať, ako a či ich prekoná.
Premietačka DIAMAX
Zázrak v podobe premietania síce stojacich obrázkov na stenu. Zavretie sa partiou v práčovni (aj s tou susedkou, čo sa vám páčila) a toto premietanie vo vás vyvolávalo akúsi čaroplnú atmosféru, kde však nemalú úlohu zohrávala tma samotná, no napriek tomu to bol neopakovateľný zážitok.
Vysielačky
Ako agent z bondovky ste si mohli pripadať, keď vás rodičia obšťastnili prvými dostupnými neprofesionálnymi vysielačkami. Mali písaný dosah niekoľko kilometrov, ale reálne sme boli radi, ak sa kamoš schoval za najbližší roh a počuli sme sa. Zábava na hodiny. Ak ste hrali schovku a mali kamoša s vysielačkou na balkóne paneláku, ten pocit využitia modernej techniky v praxi bol na nezaplatenie :-).
Autíčko na diaľkové ovládanie
Na bezdrôtové diaľkové ovládanie podotýkame. Mal ho iba ten namyslený doktorkov syn na konci ulice a bolo neskutočné. Dve páčky, ktoré znamenali svet, terénne gumy, ktoré vyšli aj na terén mimo cesty. Preháňalo sa po priestore sem a tam s pozoruhodnou ľahkosťou. Láska na prvý pohľad. Ach, milý Ješižko, koľkokrát som ti písal o toto autíčko.
Rifle
Do istého roku ešte tesne po revolúcii to bolo v školách zakázané oblečenie. Možno aj preto je to dnes samozrejmá súčasť šatníka azda každého z nás. Nemať ich ale v istom čase znamenalo menejcennosť. Chalani v rifliach boli jednoducho in, a baliť v nich baby znamenalo okamžite polovičný úspech. Kúpiť sa dali spočiatku len v Tuzexe, takže ich paradoxne nosili len detičky komunistických papalášov.
Stolný hokej / stolný futbal
V časoch, kedy ešte nebolo žiadne Playstation či Nintendo, boli tieto hry úplným vrcholom „hrania sa“ so súrodencami, susedmi atď. Usporiadúvali sme imaginárne majstrovstvá s prepracovaným plánom turnaja. Na konci sme v rámci oslavy víťazstiev, ale najmä emócií z prehier povytŕhali zopár hráčov, ktorí si „dostatočne neplnili svoje povinnosti“ alebo v horšom prípade schmatli celý hrací stôl a j*bli ním bratovi jednu cez gebuľu :).
Kopačky, hokejky a iná športová výbava
Šport bol v našom detstve dôležitou súčasťou každodennej zábavy. Hokejové zápolenia na sídliskovom ihrisku, ktoré bolo dôležitejšie dohrať, ako ísť na nejaký nepodstatný obed, na ktorý nás nahnevaní rodičia museli opakovane zvolávať, či poslať staršieho súrodenca. Keby sme tak vedeli v tých časoch, že sa hokeju či futbalu oplatí venovať a drieť ho, pretože profesionálni hráči sú vlastne najlepšie platení ľudia spomedzi našich aktuálnych rovesníkov.
Bicykel
Tento dnes podceňovaný dopravný prostriedok bol až po dosiahnutie stavu našej dospelosti každodennou súčasťou nášho života. Nie len preto, že to bol prostriedok (ak ste neboli synom zaloveného tatíčka, ktorý vám v 15. roku kúpil babetu) na najrýchlejšie možné premiestnenie sa z bodu A do bodu B, ale zároveň bol „cajgel“ vyjadrením prestíže. Kto mal BMX alebo Favorit, bol najväčší king široko – ďaleko.
Skateboard
„Doska“ bola niečo ako vyššie zmieňovaný bajk. Nebol to síce najrýchlejší dopravný prostriedok, no o to viac to bola štýlovejšia a frajerskejšia záležitosť, nakoľko sa s ňou dali cibriť neskutočné triky, skoky a fintičky. Bicykel mali všetci a aj vy ste ho mali, ale na doske jazdil iba „niekto“. Vyjadrovala sa tým osobnosť a patrili ste do určitej skupiny, na čo ste boli patrične hrdý.
Walkman
Zariadenie o veľkosti niečo väčšej ako samotná magnetofónová kazeta, po ktorom príchode na trh (najskôr zrejme na pulty obchodného domu Tuzex, alebo lepšie povedané pod ne) sa začali mladí ľudia na uliciach objavovať s novým módnym doplnkom – slúchadlami. U skoršie narodených ste boli okamžite rebelant, ktorý nič nerobí iba chodí po ulici so slúchadlami na ušiach.
Stavebnice
Internet nebol a Facebook ste si mohli urobiť v škole akurát tak na nástenke, takže čo by sme si nestavali. Od Merkuru až po Lego, prípadne papierové „vystrihovačky“ z ABCčka alebo, kto bol na vyššom stupni „modelárčiny“, staval modely lietadielok, lodí či áut.
Hra do ruky
Od „počkaj zajac“ až po tetris, ktorý prišiel v rokoch 00. Sedenie v lete na chodníku a usilovanie sa o majstra sídliska v počte chytených vajec zajacom či v dosiahnutí najvyššieho skóre v uprataní imaginárnych predmetov štvorcovitých tvarov. Pri tom vám ešte 10 nadšených fanúšikov čumelo na displej a tvárilo sa, ako vám prajú, len aby ste im to požičali, keď dohráte. Inak, pamätáte si, vždy tam bol jeden hejter, ktorý vedel, že mu to nepožičiate. Vozil sa okolo na skateboarde aby vás rozptyľoval a neustále podrypával…
Boby / sánky
Aj toto sme si často ako deti priali na Vianoce. Pretože za našich detských čias bol na Vianoce sneh. Teda väčšinou, a bolo ho nie zriedka aj meter. Vtedy sme na skateboardy či bicykle mohli zabudnúť a vydať sa na priľahlý briežok bobovať. To bolo v tých časoch jediné riešenie zabitia nudy. Nehovoriac, že tam boli jednoducho všetci kamoši.
Mobilný telefón
Po príchode mobilných telefónov by sme ich v štatistike najčastejších položiek v listoch pre Ježiška dali určite na prvé miesto. Výdobytok modernej doby. Zavolať niekomu a opýtať sa ho „Kde si?“, bolo absolútne cool, pretože dovtedy to bola úplne nezmyselná otázka, keďže sme vtedy telefonovali iba z pevnej linky, ktorú mali všetci, samozrejme, iba doma, ak vôbec.