Nebudeme vás ohurovať videom, ako držíme v ruke iPhone a rozprávame o tom, prečo sme si ho kúpili, prečo sme prešli zo svojej starej 5-tky a prečo sme medzitým nemali 5S alebo 6-tku.

Ale takéto videá naozaj existujú a toto je napríklad vrcholček trápnosti:

Pokúsime sa vám skôr predstaviť z praxe fukcionalitu mobilného telefónu od spoločnosti Apple najnovšej generácie našimi očami, rozdelenú do troch kategórií podľa toho, aké sú vaše skúsenosti so zariadeniami iPhone.

Ak máte iPhone 6

Ak ste majiteľom predposlednej generácie tohto zariadenia, pre vás by bola najzásadnejšia zmena technológia 3D Touch. Je to pekná „hračka“, ale úprimne, nie je to vec, pre ktorú by sa asi bežnému používateľovi oplatilo prejsť z iPhone 6 na iPhone 6S. Reálne využitie je v aplikácii Mail alebo Fotky. Ak napríklad vo Fotky v zozname fotiek silnejšie zatlačíte na jednu z nich, otvorí sa jej náhľad na „celú obrazovku“ a po pustení displeja zase zmizne. Pri mailoch rovnako zobrazujete náhľady správ. Apple sľubuje, že bude v budúcnosti väčšia podpora aplikácií (Facebook, Twitter, …), kde bude možné funkciu 3D Touch využiť.

Ak máte iPhone 5S alebo nižší

Pre vás bude najväčšou (a nebojte sa toho, naozaj príjemnou) zmenou veľkosť displeja. Prvé uchopenie zariadenia do ruky môže byť pre vás trošku šok, iPhone je o dosť tenší, nemá ostré hrany a navyše sa vám bude zdať, že sa vám šmýka z ruky. Po 24 hodinách budete toto zariadenie milovať. Zrazu pochopíte, načo je dobré mať väčší displej – všetko je väčšie, krajšie, na klávesnici sa lepšie píše a tiež je viac ikoniek na jednej obrazovke. Systém je o poznanie rýchlejší ako pri 5-kovej generácii a zvyknete si aj na zapínacie tlačítko na boku zariadenia. Poteší vás väčšia výdrž batérie a výkonnejší fotoaparát:

Ak ste ešte nemali iPhone (mali ste napr. Android)

– Prvý šok pre vás bude, že všetky aplikácie sú automaticky na ploche a nie je tu ešte žiaden „zoznam aplikácií“. V konečnom dôsledku prídete na to, že všetky ďalšie zoznamy sú úplne zbytočné a takto je to veľmi prehľadné a praktické.

– Druhýkrát budete šokovaný, že na telefóne nie je tlačítko „spať“. Pretože žiadne späť nepotrebujete, všetko sa rieši cez Home button a tlačidlami v aplikáciách (časom vám príde čudné, prečo je na Androide tlačidlo späť a ešte aj Home).

Následne prídu už len príjemné šoky:

– Telefón je veľmi rýchly.

– Všetky aplikácie sú vyladené / žiadne nepadajú.

– Nastavenia sú akési intuitívnejšie.

– Aktualizáciu softvéru dostanete okamžite po jej oficiálnom uvedení a môžete si ju stiahnuť. Žiadne čakanie, kým výrobca telefónu dovolí aktualizovať váš telefón. Po aktualizácii sa nemôže stať, že by bol váš telefón nepoužiteľný.

– Hardverové tlačítko na prechod do tichého režimu budete milovať :-)

– iOS je uzavretá platforma, nie je možné ju meniť, ale je to všetko pre zvýšenú bezpečnosť, ktoré je oproti zariadeniam s Androidom niekoľko násobne väčšia.

720

Aby sme iba nevychvaľovali Apple iPhone, poďme si povedať, čo by vás prípadne mohlo sklamať:

– SMS na iPhone nemajú výpisy o doručení.

– Do / z iPhonu nepošlete nič cez Bluetooh (fotku, video, …).

– V iOS nie sú klasické widgety ako ich poznáte z Androidu, je tam jeden widget ktorý sa zroluje z hornej časti obrazovky a tam môžete z niektorých vyvolených aplikácií zobrazovať určité informácie.

– Veľa ľudí vraví, že iOS je komplikované zdieľanie z jednej aplikácie do druhej (čo sa týka napr. linkov). Čiastočne je to pravda, aplikácie sú z bezpečnostného hladiska viac uzavreté. Treba si však iba zvyknúť (vždy je napr. možnosť otvoriť daný link v novom okne prehliadača Safari a tam sú už plnohodnotné zdieľacie možnosti).

Foto: TheVerge