Keďže je u nás v redakcii samý fanúšik starého dobrého Švajca, Schnitzla, Schwarzeneggera, či ako sa to volá :), rozhodli sme sa vyraziť do kina a pozrieť si jeho najčerstvejšiu novinku Terminátor 5, alebo ak chcete Genisys. Nakoľko ja (autor článku) som vyrastal, tak ako mnohí z vás, na akčných filmoch so Schwarzeneggerom, Stallonem, Van Dammom, Chuckom a ďalšími a sú pre mňa nesmrteľnými akčnými vzormi, nebolo teda veľa priestoru na váhanie, či sa na najnovšieho terminátora vybrať alebo nevybrať.

Aj keď samotný záver filmu vám v tejto recenzii z ohľaduplnosti neprezradíme, predsa len budeme písať o nejakých tých detailoch, takže pokiaľ ste odhodlaní vybrať sa do kina a nechcete prísť o kompletný zážitok, mali by ste prestať čítať. Vy ostatní zvedavci čítajte ďalej.

Čo povedať  k najnovšej verzii? Začnime tým, že sa rozhodne vydarila viac ako predchádzajúci diel. Škoda len, že tým to, bohužiaľ, končí. Ak ste fanúšikom tejto ságy, prvé minúty filmu vás naozaj vtiahnu do deja a tiež vás poteší, že sa dejová linka vráti späť do prvého dielu. Okrem terminátora sa znovu stretneme s postavami Kylea Reesa a Sarah Connorovej (tá je vcelku chutná), čo taktiež hodnotíme veľmi pozitívne.

sarah connor

Najnovší terminátor vás prevedie hneď niekoľkými cestami v čase, a tak si užijete čo-to z každého „ročného obdobia“. Film je doslova preplnený zabíjackými mašinami a o terminátorov všetkého druhu tu naozaj nie je núdza. Samotný dej sa začína v budúcnosti, v ktorej sa ľuďom definitívne podarí zlikvidovať armády skynetu,vyhrať vojnu a vymaniť sa tak z područia strojov. V momente, keď si skynet uvedomí svoju porážku, rozhodne sa podniknúť posledný zúfalý pokus na odvrátenie svojho osudu a vyšle do minulosti hneď niekoľko dokonalých zabijakov. To však nie je všetko, na svoju stranu sa mu prekvapivo podarí získať vodcu nášho odboja, Johna Conorra. Minulosť, súčasnosť, aj budúcnosť, tak ako ju poznáme, sa teda definitívne zmení. Všetko, čo ste si mysleli, že o tejto ságe viete, je razom preč, čo na diváka pôsobí, mierne povedané, chaoticky. Nič už nedáva zmysel a navyše niektoré otázky ostanú nezodpovedané aj po skončení filmu, takže celkovo tomuto dielu chýba celistvosť. Aj keď snímka ponúka niekoľko vtipných scén a pekných akčných sekvencií, už po krátkom čase stráca dych a stáva sa až príliš prekombinovanou, čo vás bude neustále vytrhávať z deja.

Napriek tomu, že film zdanlivo celú ságu uzatvára, spoločnosti Skydance, Annapurna Pictures a štúdio Paramount potvrdili, že sa jedná o pilotný diel novej trilógie, takže tu máme poriadny reštart. Čo dodať. I keď snímka celkom nenaplnila naše očakávania, Arniemu prajeme pevné zdravie a už teraz sa tešíme na ďalší diel. Vám, skalným fanúšikom, odkazujeme – kúpte si lístok a zájdite do kina, nie je to síce, čo to bývalo, ale zvyk je predsa železná košeľa.