Všetko sa začalo pred 64 rokmi, keď mal Austráčan James Harrison len 14 rokov a musel podstúpiť vážnu operáciu pľúc. Krátko po zákroku sa dozvedel, že mu život zachránila krv od trinástich darcov. V tom okamihu urobil rozhodnutie, z ktorého nikdy nepoľavil. Stal sa darcom krvi.

Na tom by nebolo nič neobyčajné, veď dobrodincov, ktorí darujú krv, sú na svete tisíce. Lekári  však čoskoro zistili, že Harrisonova krv, konkrétne krvná plazma, je nesmierne vzácna. Obsahuje totiž jedinečnú protilátku, ktorá zachraňuje život nenarodených detí. Rh-faktor tehotných žien je niekedy odlišný od Rh-faktoru plodu, čo môže spôsobiť ťažké vývojové poškodenie mozgu dieťaťa, či dokonca potrat. Práve z Harrisonovej krvi sa v Austrálii začala vyrábať látka nazvaná Anti-D, ktorá pomáha nastávajúcim matkám a zachraňuje život ich detí.

james harrison foto

Deriváty z jeho krvnej plazmy sú dnes používané na liečbu každej desiatej tehotnej ženy v Austrálii! Predpokladá sa, že takto prispel k záchrane 2,4 milióna životov. Medzi nimi je aj jeho vlastná dcéra Tracey. Krátko po objavení tejto vzácnej protilátky v Harrisonovej krvi bol jeho život poistený na čiastku jeden milión dolárov.

Keďže krvnú plazmu možno darovať častejšie ako krv, počet jeho odberov už dávno prevýšil tisícku. Na margo svojho rekordu len poznamenal, že dúfa, že čoskoro ho prekonajú iní darcovia. Napriek tomu, že je na transfúznom oddelení už dobre známou tvárou, priznáva, že má stále strach z ihiel a neznáša pohľad na krv. Pri odbere hľadí do stropu alebo na zdravotnú sestru.

14. júna je Svetovým dňom darcov krvi. Dobrý dôvod začať.

Foto: Pinterest