Tablety, tablety, tablety. Všade samé tablety a vy sa pýtate, načo by vám bola taká „doska na krájanie“? Poďme sa spolu pozrieť na niekoľko účelov, na ktoré možno toto moderné malé zariadenie v praxi využiť.
Čo je vlastne tablet?
Tablet je zariadenie veľmi podobné dnešným „chytrým telefónom“. Najzásadnejší rozdiel je, že nie sú stavané na telefonovanie, ale skôr na prácu / multimédia / hry a (aj preto) majú väčšiu obrazovku (spravidla 8 až 10 palcov).
V tabletoch sú tri možné operačné systémy, z ktorých najpoužívanejší je Android. Je to operačný systém od Googlu, ktorý používajú skoro všetci výrobcovia ako Samsung, LG, Acer, Sony, Lenovo, Asus, alebo napríklad aj Google samotný so svojim tabletom Nexus. Potom je v ponuke zopár tabletov s operačným systémom Windows, ale tie by sme nechali skôr profesionálom. No a čerešničkou na torte sú tablety od Apple, ktoré majú svoj vlastný operačný systém iOS.
Záchodový spoločník
Tablet nemusíte mať stále pri sebe (nie je to telefón), takže ho môžete pokojne „zabudnúť“ na záchode a pri ďalšej potrebe, ako by ste ho tam našli – aj s rozčítaným článkom na manmagazin.sk 🙂
Faceboook s veľkou plochou
Načo by vám to bolo, poviete si, veď na telefóne Facebook máte. Treba si to vyskúšať, je to o niečo príjemnejšie mať ho na veľkej obrazovke. Naozaj.
Čítanie webových stránok
Zrazu už nie sú také prťavé a dobre sa čítajú + vidíte navigáciu stránky naokolo, rýchlo sa viete zorientovať, no jednoducho stále sme pri tom istom – displej je väčší a viac toho vidíte.
Prehliadanie fotiek
Či už na Facebooku alebo tie čo ste nafotili (pri použití napr. niektorých z cloudových riešení sa vám vedia fotky nahrávať automaticky z telefónu do PC, tabletu a opačne – krásne synchronizovať, a nemusíte sa pri tom starať ani… o nič 😉 )
Fotenie a nahrávanie videa
Toto je vec, ktorú by sme najmenej na tablety povedali pred ich používaním. Fotiť s nimi?? Veď to robia tak maximálne japonskí turisti v Prahe pred orlojom. Akonáhle to ale vyskúšate, zistíte, že veľká obrazovka tabletu je na fotenie ako stvorená, pretože fotku vidíte v podstate v „životnej veľkosti“ aj s detailmi. Viete, ako to v praxi chodí – odfotíte a potom si musíte nafotenú fotografiu priblížiť, či je ostrá na tých miestach, kde ste chceli – na tablete to vidíte už pri fotení. A to isté platí aj o nahrávaní videa…
E-mailový klient
Ak patríte medzi pracantov typu „stále na maily“, máme pre vás výborné správy: vidíte väčšiu časť e-mailu, a teda pri prezeraní doručene pošty sa môžete sa okamžite zorientovať. S nástrojmi ako triedenie, filtrovanie a vyhľadávanie sa na väčšej obrazovke pracuje omnoho príjemnejšie ako na malej obrazovke smatrfónu.
Prezentácie / stretnutia s klientami
Ak sa stretávate napr. s klientami a potrebujete im ukazovať prezentácie, tablety sú na to ako stvorené. Nemusíte trápne zapínať počítač, nemusíte otáčať monitor smerom k obchodnému partnerovi (alebo si k nemu prisadnúť). Položíte tablet na stôl a otočíte k nemu, on vidí tak, ako má a vy opačne. Ak sa potrebujete zorientovať, jedným pretočením tabletu ho máte pre sebou. Ak by ste to spravili s notebookom, váš obchodný partner nevidí na obrazovku a strácate jeho pozornosť.
Ovládač na prezentácie
Ak robíte prezentácie na veľkej obrazovke, tablet je geniálny ovládač. Prezentáciu si otvoríte na tablete a pomocou jednoduchých cloudových riešení zozrkadlíte obrazovku na veľký monitor či plátno projektora za vami. Konečne počas prezentácie vidíte aj vy, to čo ostatní ;-).
Prijímanie hovorov a SMS
Ak máte iPhone, môžete si na tablete od rovnakého výrobcu Apple iPad nastaviť (platí vlastne aj pre počítače Mac), že vám budú zvoniť hovory (a/alebo chodiť SMSky) na iPade. Stačí byť pripojený k tej istej WiFi sieti na oboch zariadeniach, alebo ich mať spárované cez Bluetooth.
Vedľajšia pracovná plocha / nofitikačné centrum
Pracujete často na PC? Nestrácajte svoju pozornosť každým prijatým e-mailom či správou na Facebooku a prepínaním okien. Môžete mať položený tablet vedľa počítača a všetky správy, statusy a maily sledovať jedným očkom na vedľajšej pracovnej ploche – tablete. Alebo ak si potrebujete napr. popri písaní textu niečo značiť alebo kresliť „pomimo“, môžete šetriť naše lesy a zaznamenávať si svoje poznámky elektronicky.
„Počítač“ na cesty
Ak potrebujete byť neustále na webe, mailoch či v inej aplikácii, máte so sebou vlastne taký malý počítač, aj keď, samozrejme, tablet počítač úplne nenahradí. Čo je však príjemné – batéria vydrží omnoho dlhšie ako na telefóne a hlavne si pri práci na tomto „vedľajšom“ zariadení nemíňate batériu na hlavnom zariadení – telefóne, ktorý si môžete šetriť na dôležité telefonáty.
Sledovanie filmov
Cestujete v lietadle a brávate si so sebou notebook iba, aby ste na ňom počas cesty pozerali filmy? Bežný tablet nemá problém vydržať 10 hodín pozerania filmu, obrazovka je dostatočne veľká a vstup na slúchadlá tam je. Tak načo vláčiť notebook? Šetrite váhu v batožine na darček aj pre milenku, nie len pre frajerku :-).
Skype
Väčšina tabletov má okrem zadnej kamery (pozor, ani tú nemajú všetky modely) aj prednú kameru a preto sa dá tablet krásne využiť na Skype-ovanie, Viber-ovanie a inú telefóniu cez internet či už aj s obrazom alebo, ak ste sa nestihli nastajlovať :-), bez obrazu.
Prehliadanie digitálnych verzií časopisov
Napríklad služba ako Issuu – na ňu sú tablety ako stvorené, pretože malé písmenká na smatrfóne sú ťažko lúštiteľné. Prečítajte si na tablete nejaké SLOVAK MAN Magazíny: http://issuu.com/slovakman/docs/2014_10_sme_radi
Hry
A teraz nemyslíme iba zabavenie vášho 5 ročného synčeka, len aby vám dal na 10 minút pokoj, lebo si chcete v pokoji dočítať tento článok. Na tablety sú dnes naozaj skvelé hry, ktoré využívajú práve to, že tablet je dotykové zariadenie… BTW hrali ste už Angry Birds na poriadnom displeji? Tak im to konečne poriadne natrite, prasatám :)!
Televízny program
A nakoniec najsmiešnejší dôvod, prečo mať tablet. Nás v redakcii rozčuľuje, že nikdy poriadne nevieme pri dnešných viac ako 200 kanáloch, čo je kde. Prepínaním dnes na nič neprídete, pretože na 60-70 % chytíte pri prepnutí na ďalší kanál reklamu. Tlačené TV programy sa nevedia prispôsobiť dynamickému vývoju majstrovstiev sveta či iným športovým klaniam, kde o čase ďalšieho priameho prenosu rozhoduje výsledok toho aktuálneho. Nainštalovanie aplikácie TV programu a vybratie si priamo pred TV z ponuky na tablete je veľmi praktické pretože pri množstve kanálov je potrebného viac „čítacieho priestoru“.
Tablet ako náhrada za PC?
Ak vláčite všade so sebou svoje „veľké pécečko“ – notebook a myslíte si, že ho plne nahradíte, musíme vás varovať – tablet nemá plochu, teda horšie sa prepína medzi oknami. Na webe všetko nemusí fungovať tak ako na veľkej obrazovke, pretože väčšina stránok sa inak zobrazuje na mobilných zariadeniach. A hlavne: tablet nemá klávesnicu, písanie, označovanie textu, vkladanie, kopírovanie až po také veci ako úprava obrázkov – to všetko sa samozrejme na tablete dá, ale vždy to bude 5x rýchlejšie a jednoduchšie na počítači s myšou a klávesnicou. Nehovoriac o tom, že vaša práca môže vyžadovať nejaký špeciálny program, ktorý na Androide ani iOS nerozbehnete (alternatívou pre vás môže byť práve vyššie spomínaný tablet s OS Windows).
Praktický pomocník? Áno!
Čo ale tablet určite je, je praktický pomocník nie len na cesty a toaletu, ale aj na bežné prezeranie webu, sociálnych sietí, e-mailov a v neposlednom rade je to výborný komunikačný nástroj pre telefóniu ako Viber alebo Skype.
Koľko vydrží batéria?
Rôzne ale na lepších tabletoch 10 a viac hodín bez problémov.
Na čo si dať pozor pri kúpe tabletu?
Značiek je v poslednú dobu ako maku a výrazov, skratiek a parametrov, že by sa v tom jeden nevyznal. Poďme si ľudskou rečou povedať, čo je čo:
Výrobca: odporúčame vsadiť na tých známejších, teda: Samsung, LG, Acer, Sony, Lenovo, Asus, Google či Apple.
Uhlopriečka: Na 8“ tablete sa dobre píše (dočiahnete palcami na stred obrazovky pri uchopení tabletu do oboch rúk), 10“ ponúka zase väčšiu obrazovku. 8“ tablet sa vôjde do väčšiny zadných vrecák nohavíc, 10“ už budete musieť nosiť ako „módny doplnok“. Neurobíte však chybu ani s jednou, ani s druhou variantou.
Konektor na slúchadlá: z nášho pohľadu sa najzásadnejší zdá vstup na slúchadlá, čo môžete využiť pri počúvaní hudby alebo sledovaní videa, keď nechcete niekoho rušiť.
Bluetooth: všetko ostatné by sa malo dať vyriešiť cez Bluetooth (na ňom určite trvajte). Napríklad: klávesnica, externé reproduktory, …
WiFi: bez WiFi je vám tablet naozaj na nič!
Slot na SIM kartu: Dobrou voľbou býva slot na dátovú SIM kartu – ak plánujete používať tablet mimo dosahu siete WiFi – teda hlavne na cestách a v teréne. Budete síce potrebovať dátový paušál na ďalšiu SIM, resp. odporúčame sa opýtať, či nie je možné u vášho operátora zobrať si SIM kartu na „nulový paušál“ a na túto kartu si aktivovať službu zdieľania dát z vašej hlavnej SIM karty (v telefóne).
Procesor: 1 GHz a viac je okej, ideálne okolo 1,5 GHz (čím viac tým lepšie, ale nie je to úplne nepodstatnejší parameter na výkon)
Operačná pamäť (RAM): Toto je práve ten najpodstatnejší parameter na výkon tabletu. 1GB RAM dnes považujeme za minimálne-optimum. Na RAM-ke (najmä na Androidoch) určite nešetrite.
Veľkosť dátového úložiska: Sú rôzne varianty, dosť často má tablet svoje vnútorné úložisko menšie, ale je rozšíriteľné pomocou SD karty – čo je v poriadku na rýchlosti sa to neodrazí. V každom prípade na bežnú prácu by vám 16 GB a viac malo pokojne stačiť. Samozrejme, záleží od množstva nainštalovaných aplikácií, nafotených fotiek, nahratých videí, či priestor na uloženie filmov (jeden film má 0,8 až 1,6 GB).
Slot na SD kartu: ak má tablet vnútorné úložisko povedzme tých spomenutých 16GB a vy naozaj nepotrebujete stále nahrávať nové filmy, slot nepotrebujete.
Rozlíšenie obrazovky: V dnešnej dobe by sme povedali, že štandard je minimálne HD, a teda 1920 x 1080. Všetko viac je lepšie – väčší obraz, viac miesta.
GPS modul: Ak nechcete tablet využívať ako navigáciu, je to dobré už iba na to, že kopec aplikácií vám ponúkne relavantný obsah podľa vašej polohy. Typicky ak si nainštalujete počasie, keď ho zapnete v Bratislave, ukazuje vám počasie pre Bratislavu a ak v Poprade, tak počasie pre Poprad.
Fotoaparát a jeho rozlíšenie: Ak potrebujete fotiť či nahrávať videá (odporúčame), hlavná kamera vzadu by mala mať minimálne 5 Mpx, predná aspoň tie 3 Mpx.
Ďalšie (skoro až nepotrebné sloty): mini USB (môže byť 2.0 alebo 3.0) či micro USB nepotrebujete, ak naozaj nepotrebujete pripájať niečo ako externý hard-disk alebo, … netušíme čo ešte :-). Micro či mini HDMI konektor sa používa na káblové pripojenie obrazovky či projektora – tiež nám to príde zbytočné.