Priemerný čas, ktorý zamestnanci trávia pri mimopracovných aktivitách, sú dve a pol hodiny denne. Ide predovšetkým o chatovanie, nakupovanie alebo pozeranie filmov pre dospelých, ako to bolo aj v prípade Taliana Giuseppeho Z. zo Sicílie.

Keď si zamestnanec  talianskej  automobilky FIAT v roku 2008 prezeral cez obedňajšiu prestávku sexuálne videjko, ani len netušil, čo mu to môže spôsobiť. Veď koho by napadlo, že to bude niekto riešiť, keď si na svojom vlastnom počítači pozeráte erotiku.

V sklade tejto fabriky, ktorá sa nachádza v mestečku Termini Imerese, vyšetrovatelia prehľadali chlapíkovi skrinku v šatni a našli ďalšie dve DVD s filmami pre dospelých. Muž teda podal na automobilku FIAT žalobu a veril, že sa to vyrieši v jeho prospech. Na svoju obranu uviedol, že zamestnávateľ nemá žiadne právo zasahovať do toho, čo zamestnanec robí počas svojej prestávky. Isto však nečakal, že sa to bude ťahať od roku 2010 až doteraz.

Najvyšší súd sa tento týždeň postavil na stranu bývalého zamestnanca a uznal, že v konečnom dôsledku neurobil nič zlé, „len si užíval pozeranie filmu počas prestávky na obed“. Nenašli sa proti nemu žiadne dôkazy a súd uznal, že jeho „prehrešok“ nemal žiadny negatívny vplyv na jeho pracovný výkon počas smeny.

A čo automobilka? Súdne naťahovačky s Giuseppem prehrala a čaká ju odškodnenie v podobe vyplatenia ušlej mzdy a, samozrejme, aj odvody na sociálne poistenie. Najväčšou výhrou  pre vyhodeného zamestnanca je skutočnosť, že ho opäť  príjmu do pracovného pomeru.

Ďalší zamestnanec tejto spoločnosti už také šťastie nemal. 40-ročný muž v práci vyfajčil dva jointy marihuany a definitívne prišiel o prácu. Najvyšší súd rozhodol v prospech FIATU a vyjadril sa, že fajčenie marihuany ovplyvňuje bezpečnosť zamestnancov a jeho dôsledky sú viditeľné.