Každý nejako začínal, aj svetoznáme značky. Len nie vždy to bolo práve so sortimentom, ktorý ich preslávil. Možno ste ani netušili, že pôvodná činnosť známych firiem je v mnohých prípadoch na míle vzdialená tej súčasnej.

Je to tak, aj svetové firmy majú svoje príbehy. A neraz s biznisom začínali inak, ako by sa dalo očakávať. Ponaučenie z toho je jasné: ak sa mi aj v niečom nedarí, ešte to neznamená, že musím byť navždy neúspešný. Niekedy stačí len skvelý nápad a odvaha pustiť sa do realizácie zmien. Tak prosím, inšpirujte sa.

Wrigley ako mydlový kráľ

Firmu Wrigley poznáme ako výrobcu cukroviniek a predovšetkým slávnych žuvačiek Juicy Fruit alebo Orbit. Spoločnosť však v roku 1891 prišla na americký trh s mydlom a jedlou sódou, až potom sa preorientovala na „sladší sortiment“.

Takto vyzeralo mydlo dnešného výrobcu žuvačiek:

bez-nazvu

Samsung mal vlastnú značku rezancov

Ani známy výrobca televízorov, mobilných telefónov, tabletov a inej elektroniky nezačínal práve v oblasti, ktorá ho preslávila. Ázijský Samsung Sanghoe bol predajcom a dodávateľom sušených kórejských rýb, zeleniny a vlastnej značky rezancov. Pôvodne malá obchodná spoločnosť vznikla v roku 1938 a zákazníkov mala napríklad v Pekingu a Madžusku.

Logo, pod ktorým Samsung predával svoje rezance:

bez-nazvu4

Tiffany & Co. vsadilo na papier

Od papiera až ku šperkom? Presne to je prípad neuveriteľného posunu spoločnosti Tiffany & Co. Firma začínala v roku 1837 na známom bulvári Broadway v New Yorku ako papiernictvo, až neskôr sa pustila do predaja drahých šperkov, a táto zmena jej priniesla svetový úspech. Hoci dodnes predáva aj výrobky z papiera, žiadané sú predovšetkým jej diamanty, prstene a náušnice.

S papierom začínala aj Nokia

V biznise s papierom začínal aj fínsky mobilný gigant Nokia, a dokonca ho sám vyrábal. V roku 1865 banský inžinier Fredrik Idestam postavil svoju prvú drevnú celulózku. Neskôr k nej pribudla ďalšia pri rieke Nokianvirta, z ktorej vznikol aj neskorší názov spoločnosti. Papier Nokia vyvážala do Ruska, Anglicka, Francúzska či Číny, po občianskej vojne v Rusku však stratila zásadného odberateľa a dostala sa do finančných problémov. Svetoznámou sa spoločnosť nakoniec nestala vďaka papieru, preslávili ju modely telefónov, ktoré boli svojho času považované za nezničiteľné.

Fabrika Nokie, v ktorej sa vyrábal papier:

bez-nazvu3

American Express konkuroval pošte

Medzinárodná finančná inštitúcia American Express vznikla v roku 1850 ako konkurent Americkej pošty. Tá totiž bola na svoju dobu pomalá a neposkytovala svoje služby na celom území USA. Už v čase, keď American Express Company pôsobila ako expresná donášková služba, patrila v USA k najúspešnejším podnikom. Prevodom peňazí sa začala zaoberať v roku 1882 a dnes je činná vo viac ako 130 štátoch na celom svete. Jej činnosť zahŕňa vystavovanie kreditných kariet aj poskytovanie finančných či cestovných služieb.

Zdroj: The Huffington Post | Foto: Wikipedia, China Daily