Najväčší diktátori 20. storočia boli výstrední už vo svojej podstate. Ich zvyky pri stolovaní, špeciálne chute a nevšedné maniere len potvrdzovali ich vyčnievanie z davu.

 

Kim Jong Il

Pod vedením tohoto vodcu došlo v Severnej Kórei v dôsledku zlého hospodárenia k ekonomickému úpadku krajiny a rozsiahlemu hladomoru. To mu ale nebránilo v tom, aby si na svojom tanieri vychutnával svoje obľúbené špeciality. Údajne ho na obed dokázala najviac potešiť polievka zo žraločích plutiev alebo zo psieho mäsa. Miloval aj sushi a ryby a pán Kenji Fujimoto bol uňho zamestnaný, aby pripravoval to najluxusnejšie sushi na svete. O Kim Jongovi ll napísal, že mal rád surové ryby až také čerstvé, že by ich mohol začať jesť, ešte kým hýbali chvostovou plutvou a ústami. Čudesná bola aj jeho požiadavka zamestnávať veľkú skupinku žien, ktoré mali triediť každé zrniečko ryže, aby boli na tanieri všetky rovnakej veľkosti, tvaru a farby.

svetovi diktatori jedlo
Kim Jong Il kontroluje zeleninu vojenskej jednotky vo Veliteľskej škole v Severnej Kórei.

Vlastnil obrovskú knižnicu plnú kníh o varení, receptov a nechával si posielať zo zahraničia lokálne špecialitky. Takisto posielal svojho šéfkuchára po celom svete, aby mu hľadal delikatesy ako iránsky kaviár, dánsku bravčovinu či thajské mango. Pýšil sa obrovskou pivnicou, v ktorej uschovával viac ako 10 000 fliaš vína, ako aj zbierkou tých najlepších importovaných koňakov v hodnote približne 700 000 eur. Bol označovaný za najlepšieho zákazníka značky Hennessy.

Adolf Hitler

Nemecký diktátor bol počas druhej svetovej vojny v oblasti stravovania paranoidný a neustále sa obával otrávenia (a špekuluje sa aj o jeho pohlaví). Preto zamestnával 15 ochutnávačiek, ktorých úlohou bolo jedlo ochutnať a pokiaľ ani po 45 minútach nespadli na zem mŕtve, mohol začať jesť aj samotný Führer. Preslávil sa ako vegetarián, no mnohé fakty nasvedčujú tomu, že ním nebol na plný úväzok.

svetovi diktatori jedlo
Hitler nezjedol nič, čo predtým neochutnalo jeho 15 ochutnávačiek.

Jeho vegetariánstvo malo pravdepodobne jednoduchý motív a tým boli jeho chronické tráviace potiaže ako zápcha a nafukovanie. Hitler veril, že práve vylúčením mäsa z jeho jedálnička zmierni svoje ťažkosti. Faktom však je, že ku koncu vojny bol schopný jedávať už len kašovité zemiaky a čistý vývar. Na jeho zažívacie problémy užíval až 28 rôznych liekov, ktoré mu predpisoval jeho šarlatánsky lekár. Spolu s vysokými dávkami amfetamínov (alebo vitamínov, ako ich doktor nazýval), ktoré mu pomáhali odvrátiť kolaps, mu jeho Dr. Theodor Morrell vpichoval aj substancie z výkalov bulharských roľníkov či arzénových potkaních jedov.

stalinPrečítajte si tiež:
Porovnanie najväčších netvorov v dejinách: Hitler vs. Stalin

 

Šéfkuchárka Dione Lucas z hotela v Hamburgu však potvrdila, že Führer bol ich pravidelným návštevníkom a obľuboval najmä Petits Poussins alebo plneného holuba. Nepohrdol ani pečeňovými knedličkami, ktoré patrili medzi jeho obľúbené. Margot Woelk, jediná z Hitlerových ochutnávačiek, ktorá prežila až dodnes, tvrdí, že počas 2 rokoch v období vojny, kedy pre neho pracovala, ochutnala každé jeho jedlo a nikdy nemala v ústach mäso či rybu. Vegetariánom sa teda stal až počas vojny a dokonca sa zveril Goebbelsovi, že po víťazstve vo vojne zamýšľa obrátiť všetkých Nemcov na vegetariánstvo a docieliť tak árijskú čistotu tela. Ďalším dôvodom prezentovania Hitlera ako vegetariána mala byť aj idealizácia jeho osoby na verejnosti. Pred ľudom sa chcel prezentovať ako zásadový muž s neoblomnou vôľou, ktorý nefajčí, nepije a nekonzumuje mäso. Kým však mohol, obľuboval aj mäso, aj pitie piva, trpel mnohými zdravotnými ťažkosťami (ktoré na verejnosti tiež ukrýval) a bol závislý od množstva liekov.

Josif Stalin

O ruskom diktátorovi bolo známe, že nebol nejaký extrémny gurmán a keď práve neusporadúval veľkú hostinu pre pozvaných politikov, jedol tie najjednoduchšie jedlá. Na stole nikdy nechýbali dve karafy: jedna s vodkou a druhá s vodou. Obľuboval gruzínsku kuchyňu a najviac si pochutil na kapustovej polievke či mäse.

svetovi diktatori jedlo
Stalin na pikniku pri svojej obľúbenej chate, dači.

Po smrti jeho manželky začal Josif pravidelne organizovať veľkolepé večere plné mäsitých jedál a vodky, ktoré trvali zvyčajne aj 6 hodín, často aj do štvrtej rána. Podľa Chruščova údajne veľmi rád núkal a nanucoval hosťom pitie, často hovoril prípitky, po ktorých by bolo viac ako nezdvorilé nevypiť svoj pohár. Tvrdil – „o čo viac sa napil človek, o to väčšiu radosť z toho mal Stalin“. Starý otec Vladimíra Putina, Spiridon Putin, bol vychýrený šéfkuchár, ktorý varil pre Vladimíra Lenina, jeho ženu Nadeždu Krupskayu a pri viacerých príležitostiach varil aj pre Stalina.

Hostiny s obľubou organizoval vo svojom sídle neďaleko Moskvy – v “Blízkej chate“. Jeden z komunistických juhoslovanských lídrov Milovan Đilas prezradil, že Stalin si sadal vždy na ľavú stolicu od čestného miesta, nikdy nie za vrch stola. Z nápojov nepohrdol dobrým domácim gruzínskym vínom, ktoré si údajne nechával lietadlami voziť z dedinky Ateni.

Prekvapivé zvyky ďalších diktátorov:

  • Muammar Gaddafi trpel rovnako ako Hitler nafukovaním, pravdepodobne v dôsledku pitia jeho obľúbeného ťavieho mlieka.
  • Obľúbeným jedlom Fidela Castra bola polievka z dnes chránených korytnačiek.
  • Benito Mussolini obľuboval zjesť celý struk cesnaku. Jeho žena Rachele prezradila, že sa mu po jedle vyhýbala a na noc odišla často spať do izby detí.
  • Krutovládca z Ugandy Idi Amin odpovedal na otázku svojho kanibalizmu odpoveďou: „Nemám rád ľudské mäso, je pre mňa príliš slané“. Denne zjedol aj 40 pomarančov.
  • Diktátorovi z Kambodže Pol Potovi napriek hladovaniu jeho krajiny a krutému vyhladzovaniu nechýbal apetít. Najlepšie si pochutnal na steaku z kobry, ktorého prípravu zverejnil jeho šéfkuchár aj novinárom.
  • Rumunský vodca Nicolae Ceaușescu sa tiež obával otravy a nikam sa nepohol bez svojho osobného asistenta a chemika zároveň,  ktorý ho nasledoval s pojazdným laboratóriom na testovanie jedla.
svetovi diktatori jedlo
Idi Amin si pochutnáva na kurati. Počas exilu v Saudskej Arábií obľuboval aj KFC.

Zdroj a Foto: telegraph.co.uk, independent.co.uk, bbc.com