24. septembra oslávil svoje 71. narodeniny. Muž, ktorý pôsobí ako herec a kaskadér v Hollywoode už viac ako 25 rokov, avšak vo svete je menej známejší, aj keď nikdy neprestal na sebe pracovať. Je to človek hrajúci po boku takých legiend ako Arnold Schwarzenegger, Jean Claude Van Damme, Steven Seagal či Russel Crowe, ktorý ale vždy zostal len v ich tieni. Napriek tomu sú však jeho filmové role a aj celý jeho život veľmi zaujímavé. Týmto mužom nie je nik iný ako Sven- Ole Thorsen.

Sven sa narodil v roku 1944 v Kodani v Dánsku. Podobne ako Arnold Schwarzenegger aj Sven bol na vojne expertom na zbrane a profesionálne sa venoval kulturistike. V roku 1981 získal titul najsilnejšieho muža sveta, keď sa mu podarilo zdvihnúť nad hlavu 247 kg činku. Je aj držiteľom svetového rekordu v powerliftingu z roku 1985 – 242,5 kg.

Keďže sám meria 196 centimetrov a jeho váha sa neustále pohybuje okolo 140 kg, niet sa ani čudovať jeho bravúrnym výsledkom pri dvíhaní ťažkých váh. Taktiež je držiteľom i čierneho pásu v karate a zúčastnil sa niekoľkých medzinárodných súťaží v tomto bojovom športe.

Podobne ako Arnolda aj Svena dostali jeho úspechy do USA, kde sa uchytil ako kaskadér a tréner filmových hviezd. A práve tu sa stretol so samotným Arnoldom, ktorý si ho vybral do filmu BARBAR CONAN (1982). Film urobil zo Schwarzeneggera filmovú hviezdu, no aj Svena si každý zapamätal ako Thorgrima, ochrancu sudcu Thulsa. Každý si určite spomenie na obrovské kladivo, s ktorým sa dokázal bez problémov oháňať..

sven12

Zo Svena a Arnolda sa stali dobrí priatelia, o čom svedčí fakt, že Sven si zahral menšie role v pätnástich filmoch. Môžeme ho vidieť v CONANOVI NIČITEĽOVI (1984), ŠPINAVEJ DOHODE (1986), MUŽOVI NA ÚTEKU (1987), ČERVENEJ HORÚČAVE (1988) či v PREDÁTOROVI (1987).

Aj keď hral v malých úlohách, pre režisérov to boli role, za ktorého ho veľmi oceňovali. Veď kto dokázal tak perfektne zahrať zápornú postavu, ktorá je navyše chodiacou horou svalov s drsným pohľadom. So Jean Claudom Van Dammom sa takto objavil napríklad vo filme ŽIVÝ TERČ (1993).

Zahral si aj vo filmoch, natočených podľa noviel Toma ClancyhoHON NA PONORKU (1990) a NAJVÄČŠIA HROZBA (2002).

Nevýhodou, ktorá mu asi najviac nedovoľovala zahrať si v hlavnej filmovej úlohe, je jeho dánsky prízvuk, ktorého sa za svoj život nedokázal úplne zbaviť. Preto aj vo svojich úlohách rozpráva veľmi málo. Aj napriek tomu vie však plynulo hovoriť, okrem dánčiny, anglicky, švédsky a nemecky. Jedinou jeho väčšou úlohou bola rola Gunnera vo filme STATOČNÝ BOJOVNÍK (1995).

Podarilo sa mu získať aj ocenenie. Za súboj s Russelom Crowom vo filme GLADIÁTOR (2000) získal cenu Taurus Award 2000 za najlepšiu akčnú sekvenciu na filmovom plátne.

sven21

V roku 2007 vydal autobiografickú knihu „Strong Man in Hollywood“, ktorá sa zo dňa na deň stala bestsellerom.

Dvakrát sa oženil, naposledy v roku 2013. Z prvého manželstva má dvoch synov.

Sven – Ole Thorsen je človekom, ktorý sa môže pochváliť nielen svojimi svetovými rekordmi na poli silových športov, ale aj tým, že hral správnych záporákov, prípadne iné vedľajšie úlohy vo filmoch, z ktorých sú dnes legendy. Keďže aj takéto úlohy dokázal zahrať perfektne, je to herec, ktorého môžme zaradiť medzi hviezdy strieborného plátna.

A veď kto iný môže povedať, že sa napríklad vo filme ČERVENÁ HORÚČAVA mlátil sporo odetý s Arnoldom Schwarzeneggerom v snehu? A že takmer vyhral?

Foto: biletbladet.dk, aintitcool.com, filmweb.pl