Ruku na srdce. Existuje milión webových stránok, na ktorých sme zaregistrovaní, a to často len kvôli nejakej jednej nepotrebnej veci. Naše mená, osobné údaje a ďalšie informácie však ostali v sieti. Tomu by malo byť odteraz koniec, aspoň tak to tvrdia dvaja švédski IT nadšenci, ktorí vyvinuli platformu schopnú dáta o nás z internetu vymazať.

Jediné, čo preto treba urobiť, je zájsť na portál deseat.me a zadať svoju gmailovú adresu. Web následne email rozanalyzuje a vyhľadá všetky používateľské účty zaregistrované na zadaný e-mail. Potom si užívateľ môže jednoducho vybrať, ktoré kontá chce z internetu navždy odstrániť. Zatiaľ to funguje len na email od Google, ale autori tohto projektu chcú časom službu sprístupniť aj pre iné emailové služby.

deseat.me
Foto: Ako pracuje stránka deseat.me

Prevratnú novinku vymysleli švédski nadšenci Willa Dahlbo a Linus Unnebäck, ktorí si v rámci nej od užívateľov pýtajú povolenie na použitie ich gmailového konta. Chlapci sa ale zaviazali, že žiadne údaje na ďalších severoch nezálohujú. Súkromie svojich klientov berú seriózne vážne a ide im len o ich ochranu. To, čo sa kedysi zdalo ako nemožné, sa tak postupne stáva bežnou realitou.

Zdroj: deseat.me, dailymail.co.uk  Foto: deseat.me, pexels.com