Home Auto-Moto SUV alebo crossover – vedeli ste, aký je medzi nimi rozdiel?

SUV alebo crossover – vedeli ste, aký je medzi nimi rozdiel?

0
SUV alebo crossover – vedeli ste, aký je medzi nimi rozdiel?

INZERCIA | Pokiaľ hľadáte auto pre komfort celej rodiny, zrejme ste pokukovali po SUV alebo crossover typoch. A keď ste ich už definitívne začali zvažovať a porovnávať konkrétne modely, pravdepodobne ste sa pozastavili nad tým, aký je medzi nimi vlastne rozdiel.

SUV (Sport Utility Vehicle) znamená v preklade športovo-úžitkové vozidlo. Spravidla zvládne prekonať aj náročnejšie podmienky ako bežný osobný automobil, pretože v sebe spája niektoré prvky terénneho i osobného automobilu.

Crossover, rovnako ako SUV, disponuje svojim špecifickým anglickým názvom so skratkou CUV (crossover utility vehicle), z čoho vyplýva, že kombinuje niektoré karosérne a jazdné prvky SUV s prvkami MPV, a teda interiérom či spôsobom riadenia.

Foto: Pexels.com

Unikátny podvozok

Mnohí odborníci na automobily považujú rozdiel medzi týmito dvoma typmi áut za úplne zrejmý. Crossovery sú jednoducho založené na podvozku bežného automobilu, zatiaľ čo SUV typy využívajú podvozok nákladného auta. Tým pádom majú podvozky crossoverov takzvanú “unibody” konštrukciu, a teda telo s rámom predstavujú jeden diel, na rozdiel od SUV variánt, pri ktorých platí, že je “telo v ráme”. Ich karoséria je teda postavená oddelene od rámu a umiestňujú sa spolu až neskôr počas výrobného procesu.

Rôzne veľkosti

SUV vozidlá sú predovšetkým navrhnuté a skonštruované pre drsnejší terén, čo znamená, že majú tendenciu byť väčšie v porovnaní s crossovermi. Typicky sa klasifikujú ako stredne veľké alebo veľké. Veľkosť crossoverov však môže byť variabilnejšia. Od menších až po veľké, no aj napriek tomu ich výrobcovia zvyknú označovať ako “malé SUV” alebo “kompaktné SUV”.

Foto: Flickr.com

V skratke

Crossover podľa mňa predstavuje auto čisto pre potešenie, pretože spája prvky viacero funkčne odlišných tried. Bavíme sa o dizajnovej karosérii, no funkčnosť ide častokrát bokom. Vo výsledku zaujme, no ani nenadchne, obzvlášť ľudí, ktorí sa potrebujú občas vyspať v kufri niekde na rybách. Nutne však nemusí vychádzať len z prvkov SUV-čka, ale môže ísť aj o spájanie prvkov iných typov vozidiel.

SUV autá sú autá tváriace sa drsne, že by dokonca zvládli aj nejaký ten menej náročný terén, no stále si zachovávajú čo najviac zo svojej užitočnej hodnoty, komfortu či jazdných vlastností na ceste. Pohodlne sa zvezú po lúke alebo sú vhodnou alternatívou na cestovanie na chatu. V porovnaní s off-road vozidlami sa po meste nevlečú, nič v nich nevŕzga, ani neškrípe. Najdôležitejším parametrom je predovšetkým možný náhon všetkých kolies 4×4.

Foto: Flickr.com

Aj napriek rozdielom sú si stále podobné

Keď už teraz viete, aký je rozdiel medzi crossover a SUV modelmi, netreba zabúdať na to, že sú si stále v mnohých veciach viac než podobné. Oba totižto majú zvýšenú svetlú, respektíve využiteľnú výšku, ktorá vodičom poskytuje množstvo výhod oproti bežným vozidlám. Oba tiež disponujú dostatočným priestorom celého interiéru, takže sú skvelou voľbou najmä pre rodiny, ktoré sa chcú vyhnúť minivanu.