Za socializmu bolo nakupovanie úplne o niečom inom. Dnes nás vie rozladiť už aj to, ak sa v obchodoch (napríklad pred Vianocami) tlačíme. No podstatné je, že sme aspoň vo vnútri a nakupujeme. Navyše sa málokedy stane, že nemajú tovar, ktorý hľadáme.

Socializmus bol skutočne kuriózny vo všetkých smeroch. Na jednej strane dodnes počúvame o tom, ako bolo za komunistov lepšie, ako bolo všetkého dostatok. Na druhej strane sa vám do uší dostanú aj historky o tom, ako musela mama vstávať ešte pred východom slnka, aby sa išla postaviť do rady na mäso, ovocie, zeleninu atď. Nech však do obchodu prišla akokoľvek skoro, vždy pred ňou stála minimálne stovka ľudí. Vracala sa neskoro poobede, unavená ako z nočnej šichty, s jednou taškou nákupu (ktorý, mimochodom, vybavila v priebehu pár minút) a v tej taške chýbala polovica toho, čo mala na zozname.

Aj taký bol socializmus, no spomienkový optimizmus pôsobí na ľudí nekompromisne, a preto majú tendenciu spomínať len na to blaho, hojnosť a sociálne istoty. Netreba to ale maľovať všetko v čiernych farbách. Ľudia spolu vo fronte na mäso, údeniny, nohavice, farebnú televíziu, nové auto alebo ovocie pokecali, ponadávali si, našli si nových priateľov alebo stratili tých starých. Všetko bolo perfektné, každý poctivo čakal a posúval sa rýchlosťou slimáka bližšie k svojmu cieľu, pokým ho niekto nepredbehol. Vtedy išla všetka slušnosť bokom. No čo, socializmus nás učil hlavne trpezlivosti, otázka je, kde sa tá dlho nacvičovaná trpezlivosť stratila…

My vám ponúkame niekoľko spomienkových fotografií a videí toho, čo bolo ešte pred nejakými rokmi samozrejmosťou.

Fronty sa stáli pri nákupe každého druhu tovaru

9a1198765b44f92788384d12f92ff582120911-maeso-komunizmus-nestandard2 1326551-img-tuzex 1865107-img-cssr-fronty

2706540-tady-bylo-husakovo ALAMY-A2GBAY ALT3f2f1f_Koll_irova_1981 bam228 Ctenarsky

Potraviny socializmu

komunisticke-reznictvi socobchod

stiahnuť

Foto: i.metro.cz