V nedeľu sa môžete v posteli vyvaľovať o hodinu dlhšie. V noci o 3.00 hod. si ručičky hodiniek posunieme o hodinu dozadu, teda na 2.00 hod., a tým pádom opäť prejdeme na zimný čas.

V praxi bol letný čas v niektorých európskych krajinách prvýkrát zavedený v roku 1916. Boli medzi nimi Švédsko, ktoré ho zrušilo v ten istý rok, ďalej Nemecko a Rakúsko-Uhorsko, v týchto krajinách sa uplatňoval do roku 1918. Spojené kráľovstvo zaviedlo letný čas v roku 1916. V Rusku bol zavedený v roku 1917 a v niektorých rokoch si Rusi posúvali hodinové ručičky dokonca až o tri hodiny. Spojené štáty americké zaviedli letný čas v roku 1918. Na území Česko-Slovenska fungoval s prestávkami už v štyridsiatych rokoch, každoročný letný čas bol však zavedený až v roku 1979. Po niekoľkých rokoch sa ustálilo pravidlo, že letný čas sa začína posledný marcový víkend a končí posledný októbrový víkend. Od roku 1996 je letný čas o jeden mesiac dlhší.

Spánok

Posúvanie ručičiek o hodinu dopredu alebo dozadu má svoje klady aj zápory. Hlavným argumentom pre zavedenie letného času bolo väčšie využitie slnečného svetla a menšia spotreba energie. Odporcovia však tvrdia, že ušetrená energia je zanedbateľná. Ďalšou nevýhodou v období zmeny časov je chaos, ktorý súvisí s meškaním vlakov či dopravnými nehodami. Citlivejší ľudia sa zase sťažujú na zdravotné problémy spôsobené narušením ustáleného rytmu striedania bdenia a spánku. Ozaj, vedeli ste, že Rusi skoncovali so zmenami času už v jari 2011?

Foto: Depositphotos.com, Pixabay.com