Stonehenge, starobylé posvätné miesto opradené legendami, ešte aj dnes odkrýva neuveriteľné tajomstvá. Do nového prieskumu okolia monumentu sa pustili archeológia z univerzít v BirminghameBradforde. To, čo objavili, nielenže posilňuje tajomnosť tohto miesta, ale môže priniesť úplne nové pohľady na skutočný význam tejto stavby.

Cieľom nového prieskumu, pri ktorom pomáhali aj odborníci z Viedne, konkrétne z Inštitútu Ludwiga Boltzmanna, bolo detailné zmapovanie oblasti o rozlohe 12 kilometrov štvorcových. Pri prácach používali magnetometer, 3D laserový skener a podzemný radar. Skúmalo sa do hĺbky troch metrov.

Výsledky prieskumu v rámci Stonehenge Hidden Landscapes Project priam vyrážajú dych. Boli objavené základy 17 menších alebo väčších kruhových svätýň v blízkosti Stonehenge. Avšak najväčším úspechom, ktorý by mohol svojou veľkosťou zatieniť všetky nálezy v tejto oblasti, je nález objektu, ktorý bol postavený z tých istých pieskovcových monolitov.

Objekt by mal byť približne 4500 rokov starý. Monolity dosahujú veľkosť 4,5 metra. Tento monument, ktorý je starší a omnoho väčší ako Stonehenge, tvorí viac ako 90 takýchto monolitov. Priemer tohto miesta je 500 metrov, obvod 1,5 kilometra. Obkolesujú priekopu v tvare písmena C, širokú 17,6 metra. Pre svoju veľkosť dostala táto „aréna“ aj výstižný názov „Superhenge.“ Svojou veľkosťou by sa mohol stať aj najväčšou stavbou z obdobia neolitu vo Veľkej Británií.

Zaujímavosťou je aj fakt, že objekt sa nachádza tri kilometre od Stonehenge, v oblasti Durington Walls. superhenge1

Dôvod, prečo bol aj tento monument postavený, zostáva zatiaľ nejasný. Stal sa však cieľom podrobnejšieho výskumu, podobne ako novoobjavené svätyne, časti domov, priekop a pohrebísk z tohto obdobia.

Nález tohto monumentu, spolu aj s ďalšími objavmi, bol prezentovaný v pondelok, teda v prvý deň British Science Festival, ktorý sa koná až do tohto štvrtka na Bradfordskej univerzite.

Zdroj: irishtimes.com, ta3.com, Foto: irishtimes.com, iflscience.com