IKEA zažila v poslednej dobe hektické chvíle. Svet obletela fotografia jej stola Hadølf v tvare hákového kríža za 88 eur.

Švédsky gigant s obľúbeným minimalistickým nábytkom čelil v poslednej dobe neželanej mediálnej reklame po celom svete. Internetom sa rozšírila fotografia, na ktorej je v ponuke neštandardný stôl v tvare hákového kríža s názvom Hadølf. Aby toho nebolo málo, jeho cena je veľmi symbolických 88 eur (skratka alebo kód pre Heil Hitler). V ponuke mal byť údajne v talianskej pobočke IKEA. Správa dorazila aj k Nemcom a IKEA odmietla akékoľvek spojenie s touto fotografiou s vyjadrením: „Je, samozrejme, jasné, že takýto stôl nie je v našej ponuke ani v Taliansku, ani kdekoľvek inde.“ Správa je teda hoax, ale postarala sa o poriadny rozruch a IKEA už plánuje právne kroky proti zodpovednej osobe.

stol hakovy kriz
Takto mal vyzerať stôl Hadolf. Dosť by sa z neho mrvilo.

Spájanie s nacistickým Nemeckom je pre švédsky nábytkový reťazec obzvlášť citlivá téma, keďže ich dnes už 89-ročný zakladateľ Ingvar Kamprad bol v mladosti členom neo-nacistickej skupiny. Keď sa táto informácia v 90. rokoch prevalila, miliardár (podľa Forbes 162. najbohatší človek na svete) označil svoje členstvo ako mladícku hlúposť a najväčšiu chybu svojho života. Každopádne, mnoho ľudí sa na obrázku stola skôr baví a pribúdajú komenty ako „hitlarious“ alebo „stôl má aj tak nepraktický dizajn“. Čo vy na to?

ingvar kamprad
Ingvar Kamprad je zakladateľom reťazca IKEA. Svoju mladícku chybu už oľutoval.

Zdroj: dailymail.co.uk  Foto: hngn.com, forbes.com