Trápi vás vysoká spotreba vášho auta? Zdá sa vám, že mesačne platíte príliš veľa? Nielen za benzín, ale aj za poistenie? Skúste s tým niečo urobiť, jasné, keď nie ste ropný magnát, ceny benzínu len ťažko stlačíte dole, ale môžete znížiť svoju spotrebu aj bez toho, aby ste si kúpili hybridné auto. Ako na to? Nie je to žiadna veda, stačí sa držať týchto rád.

 

Čo s veľkým odporom vzduchu?

Odpor vzduchu, znížená aerodynamika, toto všetko prihrieva polievočku vyššej spotrebe. Jazdíte s otvorenými oknami? Používajte okenné deflektory, ktoré znížia odpor vzduchu a nielen vtedy, keď máte otvorené okná. Ste fanúšikom lyžovania a jazdíte so strešným boxom aj v júni? Je najvyšší čas ho dať dole alebo zvoliť aerodynamickejší model.

Máte v aute neporiadok?

Vozíte v kufri plno krámov, o ktorých ani neviete, že ich tam máte? No vaše auto to vie, a tak si pýta viac benzínu, pretože záťaž v kufri sa na spotrebe samozrejme podpíše. Často sa vám zašpinia vaše štýlové autokoberce a musíte ísť s autom na autoumyvárku? Prekryte ich gumenými rohožami a tie potom iba vyprášte, uvidíte, že náklady pôjde dole.

Pozrite sa na poistku

To, že ste poistený v jednej poisťovni už roky, nie je záruka toho, že máte aj najvýhodnejšiu poistku. Urobte si prieskum trhu, vypýtajte si cenové ponuky od konkurencie, možno vám ponúknu cenovo výhodnejšiu poistku a kvalitnejšie služby. Za skúšku nič nedáte, navyše – takto môžete ušetriť desiatky eur mesačne.

Hustota pneumatík

Viete o tom, že aj nesprávne nahustené pneumatiky dokážu zvýšiť spotrebu alebo znížiť bezpečnosť na cestách? Majte pneumatiky vždy nahustené tak, ako to odporúča výrobca. Už 10% rozdiel vie spôsobiť, že máte spotrebu na 100 km vyššiu o 0,5 l (podhustené) alebo horšie držia na ceste (prehustené). Šetriť nie je také zložité, musíte sa k tomu iba odhodlať.