Byť single sa počas života určite aspoň na chvíľu zažiada každému. Väčšina chlapov si dokáže vychutnať obdobie, kedy sa nemusí prispôsobovať ženským náladám a žije výlučne podľa svojich predstáv. Existovať bez baby nejaký čas a zostať sám natrvalo je však rozdiel. Ak sa chcete dožiť vysokého veku, na samotu jednoducho zabudnite!

Vedci totiž zistili, že zdravo sa stravovať, cvičiť a vyhýbať sa stresu nestačí. Treba mať po svojom boku aj partnerku, s ktorou budete zdieľať život a deiť sa o spoločné radosti i strasti. V opačnom prípade riskujete, že vás klepne pepka skôr, ako by ste si želali. Samota nás totiž ohrozuje na zdraví viac ako morbídna obezita! Podľa najnovšej súhrnnej štúdie venujúcej sa vplyvu osamelosti a sociálnej izolácie na zdravie človeka sa riziko predčasného úmrtia u ľudí, ktorí žijú sami a zároveň nemajú svoju sieť priateľov a známych, zvyšuje o celých 50 percent. Zaujímavé je, že pri morbídnej obezite je toto riziko zvýšené „len“ o 30 percent.

Určite ste teraz postrehli, že nejde ani tak o to mať partnera, ako byť obklopený ľuďmi, s ktorými sa môžete stretávať a tráviť s nimi čas. „Byť spoločensky spojený s ostatnými je považované za základnú ľudskú potrebu, ktorá je zásadná ako pre vlastnú pohodu jedinca, tak aj pre jeho prežitie,“ konštatuje Dr. Julianne Holt-Lunstad, vedúca výskumu a profesorka psychológie na Brigham Young Univerzity. Ak ste teda single, no stále máte s kým skočiť na pivo alebo do posilky, nemusíte prepadať panike. Svet síce v súčasnosti čelí  „epidémii osamelosti“, no je len na nás, či sa ňou necháme nakaziť.

Foto: flickr.com