Hádajte, čo znamená číslo 87600! Ak by jeden film trval v priemere dve hodiny, potrebujete 87600 filmov, aby ste mali non-stop čo pozerať vo väzení. Prečo by ste tam šli? Presne kvôli tým filmom, ale nebojte, nezavrú vás naveky pre jeden Twilight stiahnutý na romantický večer s frajerkou, ten je trestom sám o sebe.

Mnohé krajiny Európy plánujú v blízkom období rázne zakročiť proti filmovým pirátom. Na jednej strane je krásne stiahnuť si film vo full HD skôr, ako je v slovenských kinách. Boh žehnaj Yify-mu a jeho partii. Na druhej strane, keď idete tankovať a nezaplatíte, čo sa stane? Keď si len tak z trhu vezmete šťavnatý melón, je to krádež? Je. Rovnako obraz, rovnako socha, za všetkým stojí úsilie tvorcu, za ktoré chce dostať zaplatené. Rovnako je to aj pri filmoch. Štúdiá nevrazili do filmu milióny dolárov iba preto, aby ste si nadržaný klikli na “stiahnuť” a medzičasom hodili vrecko s kukuricou na popcorn do mikrovlnky. Chcú na filme zarobiť, nie preto, že by boli chamtiví, ale preto, že si za svoju prácu zaslúžia honorár a zisky môžu znovu investovať do ďalšieho a lepšieho filmu.

…10 rokov väzenia…

A čo tých desať rokov? Briti schválili desať rokov ako maximálnu sadzbu odňatia slobody pre prevádzkovateľov webov, kde bude možné filmy sťahovať. Rovnako čakajú tresty všetkých, ktorí kliknú na spomínanú ikonku stiahnuť. Dobré časy končia. Nie, nekončia, iba budú o čosi drahšie. O čosi znamená, že nebudú zadarmo.