Katastrofálne podmienky, otrocká robota a žobrácka mzda. Takto popisuje prácu vo fabrike Samsung v Galante srbský novinár a renomovaný profesor literatúry Dragan Krsnik. Informácie nemá z druhej ruky, odskúšal si to sám na vlastnej koži. Tri mesiace totiž pracoval v galantskej továrni.

Svoje šokujúce poznatky z galantského Samsungu novinár zverejnil v srbskom týždenníku „Nedeljnik“ v článku pod názvom „Reportér Nedeljnika v utajení. Tri mesiace v slovenskej fabrike, v ktorej Srbi pracujú ako otroci“. A čo vlastne ako lacná pracovná sila na Slovensku zažil? Nie je toho veru málo: 12-hodinové šichty bez zaplatených prestávok, návštevy toalety len s doprovodom, šikanovanie na pracovisku aj v ubytovni, vyhadzov za maličkosti či výplatu, ktorá je dvakrát nižšia, ako stanovujú zákony na Slovensku. „Dvetisícidvestopäťdesiaty šiesty televízor, dvetisícdvestopäťdesiaty siedmy televízor, šesťtisícpäťstosedemdesiata štvrtá skrutka. Títo ľudia, zvyknutí na akýkoľvek druh práce, ktorá sa im v Srbsku ponúkla, pracujú ticho, s pohľadom upreným na pás, ktorý sa nezastavuje. Pás sa ani nesmie zastaviť. Ruky sú opuchnuté, nohy si ani necítia a v chrbte majú klinec, aby ich nezohlo,“ popisuje neuveriteľné galeje Dragan. A pýta sa, ako je možné, že nikto si nevšíma kolóny autobusov prevážajúce každý mesiac tisíce ľudí zo Srbska na Slovensko za prácou bez akejkoľvek pracovnej zmluvy či povolenia. Ako je možné, že o ničom nevie ministerstvo práce, vnútra, zahraničia ani centrum pre kontrolu migrácie.

Nabalí sa vraj každý okrem robotníkov

Len v továrni Samsung pracuje viac ako tisíc Srbov a sú tu aj desiatky ďalších firiem. Ako uvádza Nedeljnik, Srbsko znižuje nezamestnanosť odvozom ľudí zo svojho územia. Samsung za cenu priemerného televízora v maloobchode môže zaplatiť dennú mzdu stovkám zahraničných pracovníkov. Slovensko “z daňového hľadiska” na tom získava do štátnej pokladnice, agentúry berú peniaze za každého dovezeného človeka a tento pakt, ktorý funguje už roky, vytvára nemalý zisk všetkým zúčastneným. Výnimkou sú len samotní robotníci, ktorí drú do úmoru za platy, z ktorých sotva vyžijú…

Snímka z údajného výrobného procesu v Samsungu

Článok v srbskom Nedeljniku

Zdroj: www.nedeljnik.rs