„Platiť alebo neplatiť“. To je shakespearovská otázka internetu. Slovenskí poskytovatelia „empétrojok“ dieru do spotrebiteľa ešte neurobili. Zmeniť pohľad na platený hudobný svet sa snaží švédska vychytávka Spotify.

Od 12. 12. 2014 sa spustili služby Spotify aj na Slovensku. Registrácia prebieha jednoducho. Nick, mail a dátum narodenia úplne postačia. Pre lenivejších je tu možnosť prihlásiť sa cez Facebook. Kde už ten dnes nie je? Po registrácii vybehne okno s downloadom Spotify aplikácie. Program akosi zistí vaše telefónne číslo a zašle vám naň heslo. Asi to bude tým Facebookom…

spotify

Aplikácia je pekná a jednoduchá. Môžete si v nej pozrieť odporúčané skladby, sledovať aktivitu priateľov, vyhľadávať a zdieľať hudbu. Každú pesničku viete ohodnotiť, pridať si do svojho zoznamu a prehrávať aj offline. Ak si nechcete počítač zapratať Spotify softwarom, dá sa využiť menej komplexný webový prehrávač. Rovnako je na tom aj aplikácia pre mobilné zariadenia. Spotify spustíte takmer na všetkých odnožiach operačných systémov. Playlisty a skladby si môžete cez konto synchronizovať. Takto sa vám na počúvanie ponúka viac ako 20 miliónov skladieb od hitov našich mŕtvych prarodičov až po dnešnú, už takmer nepochopiteľnú, hudobnú tvorbu. Môžete si naladiť aj rádio, ktoré vám svojím žánrom najviac vyhovuje.

Čo tento špás stojí?

Nič, ale len v základnej verzii. Tá ponúka 10 hodín hudby mesačne a je prerušovaná reklamou. Ak ju nedokážete prehrýzť a ste hudobní maniaci, poplatok necelých 6 eur dokážete obetovať. To vychádza na 6 pív, ak ste z lacného kraja. Na prvý pohľad je to vskutku vydarené. Chybička sa dá vytknúť hlavne anglicky hovoriacemu systému aplikácie. Na Slovensku sa však Spotify len narodilo a uvidíme, ako sa bude vyvíjať.

Foto: Spotify.com