Kto z nás nemal v detstve sen o tom, že by chcel byť astronautom? Snívali sme o tom už len kvôli tomu, že na takých pánov kozmonautov letia všetky baby. Teraz sa váš sen môže splniť.

NASA totiž vyhlásila výberové konanie na nových astronautov. Ak by ste sa teda prihlásili a uspeli na pohovore, pripojili by ste sa k tým vyvoleným, ktorí majú vo svojom mobile číslo na kamaráta E.T.-ho. Alebo by ste boli práve ten, ktorý by nám potvrdil, či na Marse naozaj je alebo nie je voda.

Vyhlásenie výberového konania je celkom fajn, ale… Jedným z kritérií je, že by ste museli byť americkým občanom. Ostatné požiadavky nie sú vôbec prísne. Stačí, ak máte bakalársky titul zo strojárstva, biológie, fyziky alebo matematiky, priemernú výšku postavy a, samozrejme, musíte prejsť aj fyzikálnymi testami NASA. No a nakoniec musíte mať aj prax ako pilot a mať nalietaných okolo 1000 hodín. Prihláška sa podáva cez USAJobs.gov a termín je do 18. februára 2016.

Samotný výber astronautov bude v polovici roka 2017 a vyvolení sa dostanú na niektorú zo štyroch vesmírnych staníc. Jednou z nich je Medzinárodná vesmírna stanica ISS, ďalej Orion kapsula NASA a dve komerčné vesmírne loďe SpaceX´s Dragon a Boeing CST-100 Starliner.

Zdá sa, že Amerika sa nerada delí o zásluhy, kedže hneď prvým kritériom odpísala polku sveta. Ale nevešajme hlavy, možno sa to raz zmení a astronautom bude môcť byť každý z nás.

Zdroj: iflscience.com, foto: wikipedia.org