Pred nedávnom sme vám priniesli článok o azda najdesivejšej uspávanke sveta a tentokrát ešte pritvrdíme! Čo majú spoločné dospievajúce dievča z Viedne, ktoré sa utopilo vo vani, obchodník, ktorý sa zastrelil v Budapešti a žena z Londýna, ktorá sa predávkovala liekmi? Všetci údajne počúvali pieseň Gloomy Sunday, taktiež nazývanú “maďarská hymna samovrahov”. Pieseň je spájaná s viac ako 100 samovraždami vrátane človeka, ktorý ju zložil!
Rezso Seress, skladateľ maďarského pôvodu, zložil po prvej svetovej vojne hudbu “Vége a világnak”, v preklade Koniec sveta. Bolo to v časoch, keď sa svet zmietal v depresii, no napriek tomu z toho vzniklo najväčšie dielo jeho kariéry. Hovorí sa, že autorom textu je jeho kamarát Lászlo Jávor, ktorého opustila priateľka a z pochmúrnych myšlienok vytvoril báseň Smutná nedeľa (Gloomy Sunday). Každopádne autorom melancholickej hudby bol Seress a spočiatku pieseň so zvýšeným počtom úmrtí nikto nespájal. Až po dvoch rokoch si ľudia všimli určité prepojenie so samovraždami a pieseň bola zakázaná.
Na rozruch to však stačilo a pieseň postupne prebrali britský textár Desmond Carter a Američan Sam M. Lewis. Najznámejšiu verziu piesne vytvorila v roku 1941 speváčka Billie Holiday. Pieseň bola na začiatku štyridsiatych rokov v Anglicku zakázaná a označená za “príliš znepokojivú”. V rádiu sa tak mohli hrať iba jej inštrumentálne verzie bez textu. Platilo to až do roku 2002, kedy Briti tento zákaz zrušili.
V roku 1984 sa Gloomy Sunday opäť dostala do centra diania, no tentoraz ako cover verzia Mr. Crowley od Ozzyho Osbourna. Ten bol zažalovaný rodičmi syna, ktorý sa zastrelil práve počas počúvania tejto piesne. V roku 1999 bol natočený nemecko-maďarský film Ein Lied von Liebe und Tod (Smutná nedeľa – Pieseň o láske a smrti), ktorý dokumentuje udalosti spojené so vznikom tohto diela. Príbeh o milostnom trojuholníku a piesni spúšťa opäť vlnu samovrážd.
Rezso Seress sa pokúsil o samovraždu hneď niekoľkokrát a nakoniec úspešne, keď v roku 1968 vyskočil z okna svojho bytu v Budapešti. Sám autor piesne tak spečatil legendu o hymne samovrahov.
Zdroj: unbelievable-facts.com, wikipedia.org, csfd.cz, youtube.com | Foto: youtube.com, elementsbehavioralhealth.com