Na verejnosť preniklo video, v ktorom sa údajný moslimský doktor Chalíd al-Saqaby vyjadruje k téme manželstva a rovnosti v ňom. Pán doktor absolútne odmieta rovnosť muža a ženy, navyše ešte radí mužom, ako správne trestať a biť svoje manželky. Kontroverzné video bolo odvysielané vo februári v štátnej televízii v Saudskej Arábii, neskôr sa dostalo aj do USA a pred pár dňami ho zverejnil svetoznámy denník Daily Mail.

Pán doktor video začína typickým pozdravom v mene Alaha a následne privíta divákov šou, v ktorej sa bude zaoberať bitím manželiek. Podľa neho problém nastáva vtedy, keď sa manželia nedokážu vysporiadať s neposlušnosťou. A keďže niektoré ženy svojich manželov neposlúchajú, pán doktor mužom radí, ako to možno zmeniť.

Chalíd al-Saqaby radí ako prvý krok pripomenúť neposlušným ženám ich práva a povinnosti. Ako druhý krok zrieknuť sa jej v posteli. Podľa neho tu robí veľa manželov chybu, pretože opustia posteľ svojej ženy a idú za inou. Avšak on tvrdí, že neposlušnosť manželky nie je niečo, čo by sa malo prepierať na verejnosti. S odvolaním na Alaha radí, aby v takomto prípade muži spali chrbtom k manželke alebo v inej posteli, ale v tej istej izbe. Vraj mu aj jedna zo žien povedala, že toto je ten najlepší spôsob, pretože je pre ňu ľahšie, keď jej muž odíde ako keď s ňou zostane v jednej posteli, ale otočený chrbtom.

Ak nepomôžu ani prvé dva kroky, potom prichádza na rad ten tretí a posledný – bitie manželky. Na začiatku zdôrazňuje, že cieľom bitia je disciplína, nie ventilácia hnevu. Biť by sa nemalo palicou, šatkou a ani ostrým predmetom. Môže to byť napríklad zubnou kefkou alebo vreckovkou, pretože cieľom je ukázať manželke, že sa nechovala správne k svojmu mužovi. Pán doktor priznáva, že niekedy sa môže stať, že manželka udrie svojho manžela, ale vtedy je podľa neho na chybe zlá výchova manžela. Podľa Chalída al-Saqabyho je závažným problémom, keď chcú ženy žiť v rovnoprávnom manželskom vzťahu a v závere videa poukazuje na to, že takmer vždy, keď muž musí udrieť svoju manželku, je na chybe ona, pretože ho provokuje alebo robí niečo, čo by nemala…

Moslimský lekár radí, ako správne biť svoju manželku

https://www.youtube.com/watch?v=cUOd2Co1M0U&

Ilustračná foto: depositphotos.com