Šok pre všetkých slovenských fanúšikov NHL. Zámorská profiliga v posledných dňoch žije hneď niekoľkými obmedzene voľnými hráčmi, ktorí stále nepodpísali novú zmluvu so svojim tímom. Jedným z nich je fínsky kanonier Patrik Laine, ktorý je údajne na lane Montrealu. Opačným smerom by vraj mohol putovať náš reprezentant Tomáš Tatar!

Obmedzene voľní hráči čakajú na Marnera

V prvý júlový deň sa v NHL otvoril trh s voľnými hráčmi a fanúšikovia ani nestíhali sledovať nové dianie. Duchene do Nashvillu, Panarin do Rangers, Bobrovsky na Floridu, Zuccarello do Minnesoty a mnoho ďalších viac či menej známych hráčov podpísalo kontrakt s novým mužstvom. Teraz sú však témou číslo 1 obmedzene voľní hráči.

Ide o hráčov, ktorým skončila zmluva so súčasným zamestnávateľom a zatiaľ nepodpísali novú. Tento rok je extrémne silný, pretože ide o také kapacity ako Patrik Laine (Winnipeg), Mitch Marner (Toronto), Matthew Tkachuk (Calgary), Brayden Point (Tampa) či Mikko Rantanen z Colorada.

Všetci uvedení a pár dálších hráčov s nálepkou RFA (obmedzene voľný hráč) čakajú údajne na to, ako sa so svojim klubom dohodne tá najväčšia hviezda a síce Marner v Toronte. Práve on má byť tento rok tým faktorom, ktorý bude diktovať tempo aj pri vyjednávaní ostatných mladých hráčov.

Mitch Marner.

Pravidlá v prípade obmedzene voľných hráčov

Títo RFA hráči môžu podpísať zmluvu aj s iným tímom NHL, ale platia tu isté pravidlá. Ak obmedzene voľný hráč podpíše kontrakt s niekým iným, ide o tzv. offer sheet. Vtedy má jeho súčasný klub na výber dve možnosti. Prvou je dorovnanie podmienok, čo znamená, že svojmu hráčovi ponúkne kontrakt s rovnakým platom i dĺžkou trvania. V prípade, ak sa tím do siedmych dní rozhodne offer sheet nedorovnať, stráca síce svojho hráča, ale získava kompenzácie v podobe draftových volieb. Tie sú nastavené takto, viď foto nižšie.

Pravidlá pre kompenzácie v prípade podpisu obmedzene voľných hráčov iným tímom.

Ak dianie okolo NHL sledujete, možno ste už čo to počuli o situácii Fína Sebastiana Aha z Caroliny Hurricanes. On totiž ako obmedzene voľný hráč začiatkom leta popísal offer sheet s Montrealom Canadiens, ten ale Carolina v priebehu niekoľkých hodín dorovnala. Montreal je ale údajne stále pripravený priviesť do svojho tímu ofenzívnu superstar a po neúspechu s Ahom sa mali zástupcovia The Habs zamerať na iného Fína a síce Laineho z Winnipegu Jets.

Patrik Laine: Nová hviezda Montrealu Canadiens?

Lainemu sa skončil trojročný nováčikovský kontrakt a predĺženie s Winnipegom stále nepodpísal. V kuloároch NHL a v rôznych médiách sa píše veľmi veľa i tom, že v kabíne Jets je zlá atmosféra a aj to má byť jeden z dôvodov, prečo chce Laine údajne odísť. Jeho príchod do tímu Canadiens by mohol byť pre slávny klub z tzv. Originálnej šestky NHL veľkým prínosom, ale Montreal by sa s Lainem v zostave zrejme nezmestil do platového stropu.

Očakáva sa totiž, že mladý Fín podpíše niekoľkoročný kontrakt vo výške zhruba 10 miliónov USD. V tom prípade by Habs museli uvoľniť cca 4 milióny pod platovým stropom a to tak, že by sa museli niekoho vzdať. Preto je vraj vysoko pravdepodobná aj možnosť výmeny medzi Winnipegom a Montrealom.

Patrik Laine. Bude dávať v novej sezóne góly už v drese Montrealu Canadiens?

Jeden z dvojcie Tatar/Drouin do Winnipegu Jets?

A renomovaný blogger Montrelu Canadiens Brandon Smillie uvádza, že v prípade trejdu medzi kanadskými mužstvami existujú len dvaja hráči, pri ktorých by Canadiens ušetrili potrebné peniaze a o ktorých by bol v tíme Jets určite záujem.

Prvým z nich je Jonathan Drouin, niekdajšia ofenzívna nádej Tampy Bay, ktorý prišiel do Montrealu pred sezónou 2017/2018. Drouin nazbieral v poslednom ročníku 53 bodov (18 +35) a má zmluvu do roku 2023 s priemerným cap hitom 5,5 miliónov dolárov.

Jonathan Drouin.

Druhým hráčom by mohol byť práve vyššie spomínaný Slovák Tomáš Tatar. Ten odohral za Montreal zatiaľ iba rok, keď bol do Kanady vymenený v lete 2018 z tímu Vegas. Ttro alebo Tuna, ako Tomáša prezývajú, nazbieral v minulom ročníku dovedna 58 bodov za 25 gólov a 33 asistencií. Stal sa najproduktívnejším Slovákom v NHL a druhým najproduktívnejším hráčom Montrealu

Tomášov cap hit je 5,3 miliónov USD a jeho zmluva je platná do roku 2021.V prípade výmeny by sa Winnipeg Jets stal jeho štvrtým klubom v NHL. Pred Montrealom obliekal dres celku Vegas Golden Knights a ešte predtým strávil takmer 9 sezón v organizácii Detroit Red Wings. Ako sa celá situácia vyvinie, to ukážu už najbližšie dni, prípadne týždne.

Stane sa Winnipeg štvrtým klubom Tomáša Tatara?

Zdroj: Eliteprospects.com, Hockeybuzz.com | Foto: Twitter, Sportsnet.ca