Určite sa aj vám už niekedy stalo, že ste zaspávali alebo dokonca spali a vtom ste odrazu mykli končatinou a prebrali sa na to. Vedci konečne odhalili, prečo to robíme!

Autori videokanálu DNews, po novom Seeker, sa rozhodli bližšie pozrieť na to, prečo ľudia pri zaspávaní mykajú končatinami. Zaujímavé je, že podľa nich takéto trhavé pohyby robí až neuveriteľných 70 percent ľudí. Čo je teda za tým?

Telo človeka sa tesne pred tým, ako sa dostane do hlbokého spánku nachádza v takzvanom hypnagogickom stave. Je to akýsi prechod medzi vedomím a nevedomím, pričom ľudia v tomto stave ešte stále dokážu vnímať zvukové podnety, ale nechápu ich význam. V našom mozgu sa vtedy akoby aktivujú dve časti, ktoré do istej miery proti sebe bojujú – systém, ktorý kontroluje bdelosť a druhý, ktorý má na starosti spánok.

A práve vtedy nám občas mykajú končatiny. Čo je však toho dôvodom? Vedci si myslia, že ide o príznak zlyhávajúcich nervov, keď sa obidve časti mozgu prepájajú. Dokonca dali tomuto stavu aj názov – hypnagogické zášklby. Ak vám teda najbližšie bude trhať nohu, spomeňte si na fakt, že niečo podobné robí v posteli až 70 % ľudí a je to úplne bežné!

Zdroj: YouTube/Seeker| Foto: Pixabay.com, Facebook