Vesmír je niečo, čo ľudí fascinuje od nepamäti. Už v staroveku sa ľudia pozerali nad seba a hľadeli na hviezdy. Tí bystrejší si všimli, že sa určitým spôsobom hýbu a tým de facto vznikli začiatky astronómie. Tá behom stoviek rokov nadobudla celkom iné parametre…

Dnes máme znalosti o tisíckach hviezd, skúmame vzdialené galaxie či iné planetárne systémy. A od roku 2024 toho budeme môcť sledovať ešte oveľa viac. Dôvod? V tomto roku má byť do prevádzky uvedený jedinečný ďalekohľad. V observatóriu v juhoamerickom Chile bude totižto vystavaný gigantický optický a infračervený ďalekohľad, ktorý bude asi päťkrát väčší ako doteraz najväčší ďalekohľad. Priemer jeho objektívu bude neuveriteľných tridsaťdeväť metrov.

Bude patriť spoločnosti ELT, ktorá s ním bude pozorovať vesmírne telesá z nadmorskej výšky viac než tritisíc metrov z horskej oblasti Cerra Armazones. Hlavné zrkadlo ďalekohľadu bude mať osemsto šesťhranných plôch, ktoré budú chránené obrovskou rotujúcou kupolou, ktorej veľkosť bude porovnateľná s veľkosťou futbalového ihriska.

“ELT bude produkovať objavy, ktoré si dnes jednoducho nedokážeme predstaviť, a tie určite prinesie mnohým ľuďom na celom svete, aby premýšľali o vede, technike a našom postavení vo vesmíre. To prinesie veľký prínos členským štátom ESO, Čile a zvyšku sveta,” povedal generálny riaditeľ nadnárodnej spoločnosti ESO Tim de Zeeuw.

Takto nejako bude v roku 2024 ELT (Extremely Large Telescope = extrémne veľký ďalekohľad) vyzerať:

https://youtu.be/CUeM19xgaXo

Zdroj: rt.com | Foto: theodysseyonline.com | Video: YouTube