Marián Hossa neoficiálne ukončil svoju bohatú hokejovú kariéru kvôli zdravotným ťažkostiam už po sezóne 2016/2017. Toto rozhodnutie nezabolelo iba fanúšikov Chicaga Blackhawks, kde Hossa úspešne pôsobil dlhé roky, ale takisto aj nás Slovákov. V reprezentačnom drese bol totiž vždy jedným z najlepších hráčov! 

Kedysi naháňala útočná trojica Hossa – Demitra – Gáborík strach aj takým súperom, ako Kanada, Švédsko či Rusko. Tieto časy sú už žiaľ dávno preč. Marián Hossa bol vždy príkladným reprezentantom a stále, keď to bolo možné, tak posilnil slovenskú reprezentáciu. Za našu krajinu hral 8-krát na Majstrovstvách sveta, 4-krát na Zimných olympijských hrách a raz aj na Svetovom pohári.

Nanešťastie aj napriek jeho skvelým výkonom sa mu rovnako ako Mariánovi Gáboríkovi, nikdy nepodarilo získať medailu na vrcholnom podujatí. Najbližšie k tomu bol na MS 2004 a ZOH 2010, kde Slováci obsadili zhodne nepopulárnu štvrtú priečku. Hossa má však dodnes v reprezentácii neskutočný priemer 1,20 bodu na zápas, keďže si v 86 dueloch na svoje konto pripísal103 bodov za 55 gólov a 48 asistencií. A jeho rýchlosť, techniku, nezlomnú bojovnosť a v prvom rade radosť, ktorú svojimi výkonmi nám všetkým priniesol, budeme mať v pamäti navždy. Majo, ďakujeme!

Marián Hossa v slovenskom drese

https://www.youtube.com/watch?v=9UYbb-L2Tp0

Foto|Video: YouTube/BranislavKysucký