Kontroverzné väzenie Guantánamo na Kube je už mnoho rokov v správe Spojených štátov amerických a v ľuďoch vzbudzuje zmiešané pocity. Či už ste zástancom tvrdej ruky Američanov alebo odporcom ich politiky, toto je 6 príbehov, ktoré sa v jednej z najdrsnejších väzníc sveta naozaj stali!9 rokov hladu

K najväčšej hladovke v roku 2013 sa pripojila viac než stovka väzňov a viac než 40 z nich muselo byť nutne vyživovaných špeciálnou hadičkou. Najväčším “rekordmanom” bol Tariq ba Odah, ktorý takto prijímal potravu celých 9 rokov!  V apríli tohto roka bol deportovaný do svojej rodnej Saudskej Arábie.

Bestseller z väzenia

Jeho kniha sa stala bestsellerom, a on pritom nemohol dostať ani jeden výtlačok. Egypťan Muhammad Slahi je väzňom na Guantáname od roku 2002. Už v roku 2005 spísal svoje memoáre, kde popisuje drsné praktiky, ktorým väzni museli čeliť. Fyzické a psychické týranie či dokonca sexuálne zneužívanie. Vo svojej knihe spomína napríklad na to, ako ho dozorcovia zobrali na loď, páskou mu zakryli oči a nútili ho piť slanú vodu. Napriek tomu, že kniha vzbudila vlnu záujmu, Slahi stále čaká na prešetrenie svojho prípadu a prípadné prepustenie na slobodu.

guantanamo

Slovensko horšie než Kuba

Od pádu dvojičiek v roku 2001 prešlo väznicou 779 osôb, z nich bolo 691 prevezených do štátov po celom svete, pričom väčšina z nich bola umiestnená vo svojich rodných krajinách – v Saudskej Arábii, Afganistane a Pakistane. Niekoľko väzňov prijalo aj Slovensko. Konkrétne Útvar policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove. Jeden z väzňov potom v rozhovore pre arabskú televíziu Al-Džazíra povedal, že ho slovenskí strážnici týrali. “Slovenské väzenie je horšie ako na Kube,” vyhlásil.

Protest proti americkej okupácii

Za prenájom základne Guantánamo platia USA Kube mesačne 4085 dolárov. Kuba však od roku 1959 neprevzala jediný šek. Vyjadruje tak nesúhlas s americkou okupáciou a trvá na tom, aby Američania vrátili správu väzenia späť Kubáncom.

guantanamo

Jediný mekáč na Kube? V Guantáname!

Guantánamo nie je iba väznica, je to aj námorná základňa, preto USA myslia aj na vojakov tam žijúcich. Aby sa cítili viac ako doma, v roku 1986 im tam postavili McDonald. Je to zároveň jediný McDonald fastfood na kubánskej pôde. Hlavným účelom má byť pozdvihnutie morálky a podpora voľnočasových aktivít. Budujú tu aj konkurenčné prostredie, veď hneď vedľa svoje sendviče predáva Subway! Takže ak sa budete nachádzať na Kube a dostanete chuť na Big Mac, viete, kde ho hľadať.

Čas je tu relatívny pojem

Bezprostredne po septembrových útokoch z roku 2001 začali Američania hromadne zatýkať. Mnohokrát úplne bezdôvodne a bez dôkazov. Jedným z takýchto väzňov je aj Shaker Aaemer, ktorý bol do Guantánama deportovaný v rovnaký deň, ako sa mu narodil syn. Za 14 rokov proti nemu nebolo vznesené obvinenie. V októbri 2015 sa konečne stretol so svojou rodinou a štyrmi deťmi, z ktorých jedno nikdy predtým nevidel.

Nedá sa povedať, že by v súčasnosti bolo Guantánamo rekreačným centrom, no s podmienkami za vlády Georgea Busha sa to nedá porovnávať. Už tu nepracujú ani vtedajší bachari. Súčasný americký prezident Barack Obama sa snaží toto väzenské zariadenie natrvalo uzavrieť, no proti sú republikáni dominujúci v Kongrese Spojených štátov. Či už sa toto väzenie podarí zavrieť alebo nie, názov Guantánamo bude ešte dlho rezonovať v ušiach ľudí po celom svete.

Takto prebieha kŕmenie hladujúcich hadičkou

Zdroj: Maxim, YouTube | Foto: Newsweek.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Andrej
Mal by som sa venovať štúdiu, no radšej prokrastinujem a píšem články. Sorry, mami. Ženy, šport, zábava (toto poradie nezamieňať s rebríčkom priorít...alebo?).