Podľa odhadov pracuje v zahraničí približne 250-tisíc Slovákov. Slušné číslo, čo poviete? Čo ich tiahne do zahraničia? Niektorí majú na výber – zobrať si pôžičku alebo pracovať v zahraničí a vrátiť sa späť. Iní tam idú kvôli lepším pracovným podmienkam. Druhí chcú zase spoznať novú kultúru alebo cestovať. Dôvodov je viac. Ten najzásadnejší je, že tam, kde idú, nájdu lepšie pracovné podmienky a prostredie. Čo nie je také náročné, keď sa pozriete na slovenský pracovný trh.

 

Ktoré krajiny sú najobľúbenejšie

Po dlhé roky bolo pracovnou destináciou číslo jeden Česko. Niet sa čomu čudovať, mnoho Slovákov tam študovalo, stále sme ešte bratia, nepotrebujeme žiadny cudzí jazyk a máme podobné mentality. No v roku 2014 predbehlo Česko Rakúsku. V Rakúsku pracuje približne 39-tisíc Slovákov. No čoraz viac oľúbenými krajinami sa stávajú aj Nemecko či Anglicko. Nie sa čomu čudovať, keď práca opatrovateľky v Anglicku prinesie 1500 € mesačne.

Ako získať prácu v zahraničí?

Možností máte niekoľko. Jednoducho sa iba zoberiete a pôjdete skúsiť šťastie do mesta, ktoré vám je sympatické. Máte nejakého známeho, ktorý žije v Anglicku, Rakúsku či Nemecku a pomôže vám s hľadaním práce. Alebo sa jednoducho obrátite na personálnu agentúru, ktorá vám pomôže získať prácu zvárača, lekára či vodiča vysokozdvižného vozíka na mieste, ktoré si vyberiete vy. Váš výber záleží od toho, aký veľký dobrodruh ste.

Hlavné výhody práce v zahraničí

Niektoré boli spomenuté – lepšie pracovné prostredie či vyšší plat. To však nie je všetko. Spoznávania novej kultúry je pre niektorých ľudí dosť silnou motiváciou, aby odišli za hranice. Tiež chuť zdokonaliť si cudzí jazyk tak, aby sa po návrate mohli zamestnať u veľkej medzinárodnej spoločnosti so slušným platom. Niektorí mladí zase chcú ochutnať začať od nuly a žiť si po svojom, bez rodičov, bez známych. Jednoducho skúsiť, akí sú silní. A čo vy, láka vás práca v zahraničí?