Elektroakustický projekt, ktorý spája elektroniku so živými nástrojmi. To je to, čo podľa jedného z členov, Jureša, najlepšie vystihuje túto formáciu. Okrem neho ju však tvoria huslisti Pagy a Jakub, mimochodom, všetci traja z Dubnice nad Váhom, perkusionista Robo z Novej Dubnice, ďalší huslista Maťo žijúci v Piešťanoch, Trenčan bývajúci v Bratislave, teda gitarista Matej, a Petr z Prostějova. Túto pánsku zostavu okrášľuje a hudbu vokálmi spestruje speváčka Nora pochádzajúca z Liptovských Sliačov, no aktuálne už pôsobiaca v Bratislave. Čo sa týka geografického rozloženia, členovia Fallgrapp to majú naozaj dosť pestré.

Ako sa teda dali dokopy? Bratia Jureš a Jakub sa s Pagym a Maťom poznajú už od detstva, keď spolu hrávali v orchestri a vo folklórnych súboroch. S ostatnými pánmi sa zoznámili na akciách len v priebehu roka a Noru Jureš odchytil cez starý dobrý Facebook :-)

Pozor! Ak ste nová / mladá / začínajúca hudobná formácia, ozvite sa nám na mail [email protected] Radi o vás napíšeme :)

Hoci projekt Fallgrapp už dostal kadejaké nálepky, svoju hudbu by neradi škatuľkovali, pretože sami nevedia či by sa prirovnali k downtempu, elektronike, worldmusic či k popu. Majú prosto zo všetkého niečo a tento cit k hudbe v sebe každý z nich pestuje už od malého dieťaťa. Avšak nielen zmes husľových sláčikov, perkusií, gitár, klávesov, bicích a Norinho originálneho speváckeho prejavu robí ich hudbu nenapodobiteľnou, ale aj obsah skladieb.

10361502_731625093546056_6064655090722786941_n

Tie z Jurešovho pera sú väčšinou o vzťahoch a ženách, ktorými je fascinovaný a tie z Norinho sú poňaté abstraktnejšie. „Moje texty sú len zachytené obrazy, ktoré vidím kdesi v mysli a následne im dávam kontúry reálnych slov, nedá sa povedať, že všetky slová sa exaktne viažu na svoj pôvodný význam, ale majú zachytiť atmosféru, náladu a nechať otvorený priestor pre interpretácie,“ pre Slovak Man dodala Nora.

10480982_760429840665581_7569685887459480212_n

Napriek tomu, že táto formácia nie je komerčne až tak známa, má za sebou úspechy, ktoré by jej mohlo závidieť nemálo slovenských hudobníkov. Jedna z dielne skladieb projektu zaznela v celoslovenskej reklame , ich debutový album s názvom Rieka sa stal albumom týždňa na Bandcampe, čo je jeden z najväčších svetových portálov na predaj hudby, mladíci si taktiež zahrali na viacerých veľkých festivaloch, akými sú Pohoda, Grape, Waves či United Islands, a dokonca si ich ako svoju predkapelu vybral aj významný anglický producent Bonobo. Za veľmi príjemný úspech však považujú samozrejme i to, keď ľudia prídu na koncert a zatlieskajú im, alebo to, že sa dostali do povedomia vďaka hudbe a nie holým zadkom :-) Sny majú rovnaké ako všetci talentovaní a ambiciózni hudobníci, a to živiť sa hudbou.

10411950_10204418283286697_4541735699194169500_n

Repertoár Fallgrapp je naozaj veľmi zaujímavý, no spolu s nimi sme sa rozhodli predstaviť vám ich singel Vlasy, ku ktorému nedávno natočili umelecký videoklip. Po jeho zhliadnutí nám dáte isto za pravdu, že ide o vizuálny unikát medzi slovenskými a možno aj svetovými hudobnými videami, ktoré sa nevidia až tak často.

A čo odkazujú vám, čitateľom Slovak Man?

„Milujte a množte sa, ale s rozumom :-)“