V minulosti sa Slováci snažili našetriť si tak veľa peňazí, ako sa dalo. Tento fenomén však začal rapídne klesať, asi aj preto, že naše mzdy nie sú príliš vysoké. Za Čechmi či Maďarmi výrazne zaostávame!

Podľa analytika z VÚB banky sú na tom Slováci finančne oveľa horšie ako napríklad naši susedia – Maďari a Česi. Kým Čech si dokáže ušetriť 2200 eur, Maďar 2100 eur, Slovák dokáže dať bokom iba 1300 eur. Vychádza to teda na 8,2 percentá z platu.

Keď teda porovnáme finančnú situáciu Slovákov s priemerom Európskej únie, bude vám do plaču. Tam majú totiž finančné aktíva hodnotu až 69 200 eur, Česi ich majú na úrovni 23 100 eur a Maďari 17 100 eur. A čo my? Naše aktíva sú vo výške 13 400 eur.

V minulosti sa Slovákom podarilo mať v bankách viac vkladov ako si požičali, no teraz to už nie je pravda. Úvery predbehli vklady, čomu sa nemožno čudovať, nakoľko si najmä mladí ľudia berú často hypotéky, aby si mohli kúpiť vlastný byt či dom. Napriek tomu to vyzerá tak, že sa našim susedom darí finančne oveľa lepšie ako nám. Kde sa stala chyba?

Zdroj: Pluska.sk | Foto: Pixabay.com