Hoci podľa tvrdení odborníkov slovenská ekonomika neustále rastie, k vytúženému západnému štandardu máme ešte poriadne ďaleko. Navyše, ceny u nás sa zdajú byť oproti iným krajinám občas poriadne premrštené, čo je zrejme aj nasledujúci prípad.

Slovenskú verejnosť v týchto dňoch pobúril rozdiel v cene toho istého výrobku u nás a v Nemecku. Nejeden človek by si povedal, že v Nemecku bude rovnaký výrobok cenovo rovnaký, prípadne o čosi drahší. Opak je však pravdou. Rovnaký obchodný reťazec v tom istom týždni ponúkal v akcii rovnaký výrobok na Slovensku podstatne drahšie než v Nemecku.

Konkrétne išlo o búracie kladivo “Parkside Hammer x1300”. V slovenskej sieti predajní Lidl bol v akciovom letáku ponúkaný za 99,99 €, a súbežne bol výrobok promovaný aj v nemeckom akciovom letáku reťazca Lidl. Jeho cena však bola o priam neuveriteľných 30 € nižšia, konkrétne 69,99 €! Slovenská cena produktu je teda takmer o 43 % vyššia než nemecká. Práve tento obrovský nepomer v cenách šokoval mnohých diskutujúcich na Facebooku, ktorým sa to najmä vzhľadom na platy v Nemecku (v priemere 3x vyššie) zdá byť nespravodlivé.

V súvislosti s obrovským rozdielom v cene toho istého výrobku u nás a v Nemecku sme oslovili aj samotnú spoločnosť Lidl, odkiaľ sme dostali nasledovnú odpoveď: “Stanovovanie predajnej ceny je podmienené niekoľkými atribútmi, ako sú napríklad: nákupné podmienky, situácia na trhu a podobne. Snažíme sa, aby sme nášmu zákazníkovi sprostredkovali najlepší tovar za najlepšie ceny.”

Samozrejme, treba brať do úvahy, že na cenu vplýva rozdielna DPH v krajinách, prepravné náklady, dopyt a ďalšie poplatky či dane. Avšak či to stačí na to, aby bol rozdiel v cenách až tak výrazný, si urobte názor radšej sami.

Búracie kladivo “Parkside Hammer x1300” v slovenskom vs. v nemeckom letáku v tom istom čase

Nemecký leták

Slovenský leták

Foto: Facebook.com/trebisovobcianskastrankamesta, Lidl.sk, Lidl.de