Už dávnejšie sme vám priniesli informácie o tom, že od roku 2019 nás čakajú zmeny v cenách energií či cigariet. Začiatok roka sa blíži a teraz je už jasné, o aké veľké rozdiely pôjde a o koľko viac si v nasledujúcom roku priplatíme! 

Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomír Jahnátek pred pár týždňami hovoril o tom, že ceny energií medziročne stúpnu o niekoľko percent. Za elektrinu si spotrebitelia priplatia v priemere o 5,66% viac, no toto číslo sa v závislosti od spotreby môže vyšplhať až na viac ako 10%. To znamená, že zatiaľ, čo niektorí si priplatia len zopár desiatok centov navyše, iní budú ťahať z peňaženiek aj o 8 eur mesačne viac. Podobné priemerné zvýšenie ceny nastane aj v prípade plynu (5,67%) a cena tepla vzrastie priemerne o 4,70%.

Fajčiari si zas kvôli spotrebnej dani z tabakových výrobkov a novej smernici EÚ, ktorá sa snaží zastaviť nelegálne pašovanie cigariet, priplatia za každú krabičku minimálne o 10 centov viac. Takisto vznikajú obavy zo zvyšovanie cien potravín, keďže od 1. januára budú musieť predajcovia platiť osobitný odvod. Ten môže spôsobiť hromadný nárast cien najmä u veľkých predajcov, ktorých sa tento nový zákon týka.

Na Slovensku sa totiž ceny potravín zvyšovali priamo úmerne aj v roku 2018, keď ešte predajcovia nemali žiadnu takúto povinnosť. Ceny potravín nám v prvom polroku práve končiaceho sa roka rástli najrýchlejšie v celej EÚ a zvýšili sa o 5,4%. Pritom priemer v rámci celej EÚ bol iba rovné 2 percentá. Nový rok nám teda prinesie ešte väčší vietor v našich peňaženkách a dá sa očakávať, že to ešte nie je koniec.

Zdroj: Topky.sk | Foto: Pixabay.com