Klub 27 je verejne známym zoskupením hudobníkov, ktorí šokujúco odišli na druhý svet na absolútnom vrchole slávy. V mnohých prípadoch však ide o dodnes nevyriešené záhady, ktoré sa spájajú nielen s ich kariérou, ale najmä s ich smrťou.

Brian Jones (1942-1969)

Zakladateľ skupiny Rolling Stones odštartoval sériu úmrtí známych hudobníkov vo veku 27 rokov. Po účinkovaní v menej úspešných skupinách sa rozhodol založiť si vlastnú a pôsobil v nej 5 rokov do roku 1968. V začiatkoch bol najväčšou hviezdou kapely, od ktorej sa však mimo nahrávania albumov a koncertov dištancoval, a vzťahy v nej bral skôr kolegiálne ako kamarátsky. Na koncerty dokonca cestoval sám bez svojich kolegov či bez manažéra.

Postupom času prišli so slávou a peniazmi do jeho života aj drogy. Marihuana, heroín, kokaín či LSD užíval na dennom poriadku. Jeho ľahostajnosť ku kapele a rôzne nezhody, nielen s ďalšími členmi, ale najmä s gitaristom Keithom Richardsom, vyústili do jeho konca v Rolling Stones. Brian bol totiž časom odsunutý na vedľajšiu koľaj spomínaným Richardsom, ktorý uprednostňoval Micka Jaggera a vlastné nápady.

Brian Jones smrť

Úplným vrcholom bolo pravdepodobne to, keď ho jeho priateľka po dvoch rokoch opustila a dala sa dokopy práve s Richardsom, ktorého Jones neznášal. O rok neskôr, 3. júla 1969, objavila jeho vtedajšia priateľka Jonesove telo na dne bazéna v jeho dome. Príčinou smrti bolo podľa lekárov zlyhanie vnútorných orgánov, keďže jeho srdce a pečeň boli niekoľkonásobne zväčšené oproti normálu.

V ďalších rokoch sa však začali objavovať teórie o tom, že mohol byť zavraždený mužom, ktorý pracoval v jeho dome. Ten sa údajne k činu priznal šoférovi kapely Rolling Stones, no neskôr to poprel. O tejto teórii bol v roku 2005 natočený aj film s názvom “Stoned”.

Brian Jones smrt

Jimi Hendrix (1942 – 1970)

Narodil sa v rovnakom veku ako Jones a zomrel len o pár mesiacov neskôr. Dodnes je mnohými odborníkmi považovaný za najlepšieho gitaristu všetkých čias. Prvú gitaru mu dal jeho otec, keď mal 11 rokov, a keďže bol ľavák, obrátil si ju naopak. Rodičia sa rozviedli, jeden z jeho bratov zomrel a traja zvyšní súrodenci boli zverení do štátnej starostlivosti kvôli rôznym postihnutiam.

Jimi sa v mladosti musel často sťahovať a žil so svojou starou mamou. Jeho biologická matka zomrela, keď mal pätnásť rokov, a on sa neskôr často dostával do problémov so zákonom, kvôli ktorým skončil v armáde. Z nej ho neskôr pre neschopnosť vyhodili. Po návrate z vojny si so svojim kamarátom Billom Coxom založili prvú kapelu.

Jimi Hendrix smrt

Najväčší úspech mu však priniesla až skupina Jimi Hendrix Experience, ktorú založil v roku 1966. Kapela hrala tzv. psychedelický rock patriaci do obdobia druhej polovice 60-tych rokov minulého storočia. Táto doba sa vyznačovala totálne neviazaným životom podľa vzoru komunity hippies, ktorý obsahoval alkohol, s*x a drogy – najmä LSD a iné halucinogény.

Extrémne úspešná skupina pôsobila na hudobnej scéne síce len tri roky, no stihla vydať tri úspešné štúdiové albumy a svojím štýlom ovplyvnila aj mnohé ďalšie. Totálnym vrcholom Hendrixovej kariéry bolo vystúpenie na hudobnom festivale Woodstock v roku 1969, na ktorom sa zúčastnilo vyše 500 000 ľudí. Hendrix na ňom celý festival uzavrel a pamätníci na to dodnes spomínajú ako na vystúpenie, počas ktorého boli všetci návštevníci v absolútnej extáze.

Jimi Hendrix woodstock

V druhej polovici roku 1970 išiel Hendrix do Londýna naberať inšpiráciu na ďalšiu tvorbu. Mal tu prenajatý byt, kde býval spoločne so svojou priateľkou. Smrť si ho tu našla 18. septembra 1970. Oficiálna príčina smrti je udusenie zvratkami, spôsobené predávkovaním práškami na spanie. Tieto informácie sú však neustále spochybňované a uvažuje sa aj o tom, že mohol byť násilne zabitý po tom, čo do neho niekto nalial veľké množstvo vína.

To sa mu malo dostať do pľúc, v dôsledku čoho nemohol dýchať. Hendrix sa totiž v tej dobe veľmi angažoval v boji za práva afro-američanov v Amerike a okrem toho mal aj spory so svojím manažérom, ktorý ho okrádal o obrovské financie z jeho ziskov. Viac o teóriách o jeho úmrtí sa môžete dozvedieť v dokumente na YouTube s názvom Jimi Hendrix posledných 24 hodín.

Jimi Hendrix smrt

Jim Morrison (1943 – 1971)

Najväčšia hviezda americkej rockovej kapely The Doors. Morrison sám seba označoval viac za básnika ako za speváka. V mladosti študoval kinematografiu, ale jeho film označil jeden z profesorov za to najhoršie, čo kedy v živote videl. Možno práve preto sa Jim vybral inou cestou a v roku 1965 spolu s ďalšími troma kamarátmi založili skupinu The Doors.

Už v tomto období Morrison užíval veľké množstvo drog, najmä LSD, ktoré ovplyvnilo tvorbu skupiny zasahujúcu aj do psychedelického rocku. Na vystúpení v roku 1967, na ktorom mala kapela zaujať producentov a vydavateľstvá, zdrogovaný Morrison predvádzal šou plnú nadávok, vyhrážok a vymyslených textov. Prekvapujúco tento jeho výstup zaujal zástupcov vydavateľstva Elektra natoľko, že kapela dostala prvú nahrávaciu zmluvu.

Jim Morrison

Skupina sa prvým albumom s rovnomenným názvom “The Doors” dostala medzi najznámejšie na svete. Zaznamenala ním obrovský úspech a ľudí bavila najmä ich odlišnosť, či už v textoch alebo v hudobnom prejave. Ďalšie dva albumy boli podobne úspešné, no Morrison prepadal čím ďalej tým viac drogovému opojeniu a niekoľkokrát bol aj zatknutý. Výsledkom boli dve veľké sklamania v podobe albumov z rokov 1969 a 1970. Jim sa predsa len zo svojej závislosti na chvíľu dostal, aby kapela zaznamenala opätovný úspech albumom L.A. Woman, ktorý ju opäť vystrelil na vrchol. Nanešťastie, krátko po ňom prišla obrovská tragédia.

Morrison sa na nejaký čas utiahol do Paríža, aby tam mohol v pokoji tvoriť poéziu, ktorú miloval. V rovnaký deň, ale o dva roky neskôr ako vyššie spomínaný Brian Jones, umiera aj legendárny Jim Morrison. 3.júla 1971 ho jeho priateľka našla mŕtveho v kúpeľni bytu v Paríži. Oficiálna príčina smrti bola definovaná ako infarkt, ale keďže nebola vykonaná žiadna pitva, aj o tomto úmrtí sa vedú pochybnosti. Kapela potom vydala dva albumy, ktoré však skončili veľkým neúspechom a preto sa dva roky po jeho smrti definitívne rozpadla.

Jim Morrison smrt

Kurt Cobain (1967 – 1994)

Pravdepodobne najznámejší člen tohto “klubu smrti”. Úspech jeho kapely Nirvana bol na konci 80. rokov, no najmä v prvej polovici 90. rokov neskutočný. Táto hudobná formácia vznikla v období, kedy “skutočný rock” začal pomaly umierať, aby ho opäť vzkriesila. Kurt bol jej hlavnou postavou – spevákom a vynikajúcim gitaristom. Zlomený rozvodom svojich rodičov, ktorí si ho v mladosti pohadzovali ako horúci zemiak, a neprijatí rovesníkmi. Mal pocit, že nikam nepatrí.

Jedine s gitarou v rukách sa cítil sebaistý, jedine tak sa cítil hviezdou. Prvý album skupiny s názvom Bleach, ktorý nahrali v roku 1989 ešte prelomovým nebol. Obrovský úspech prišiel až v roku 1991 po vydaní singlu “Smells Like Teen Spirit”, ktorý sa hrá aj v našich rádiách až dodnes.

Tento singel bol súčasťou najúspešnejšieho albumu Nirvany s názvom Nevermind (1991). Z tohto ich počinu sa predalo viac ako 10 miliónov kusov a spomínaná skladba sa stala hymnou štýlu Grunge (alternatívny rock). Kurt v čase nahrávania albumu začína prepadávať závislosti na heroíne, ktorým si uľavuje od chronických bolestí žalúdka. Netešilo ho ani to, že kapela sa z klubov postupne začala presúvať do veľkých koncertných hál, kde nemala priamy kontakt s publikom.

Nasledujúci rok (1992) je pre neho v mnohých ohľadoch prelomovým. Úspech kapely je už celosvetový, Kurt sa oženil so speváčkou Courtney Love a narodila sa im dcéra Francis Bean Cobain. Kurt sa už nechce deliť o zisky Nirvany rovným dielom a mení zmluvu vo svoj prospech, čo vyvoláva medzi hudobníkmi konflikty.

Kurt Cobain rodina

Aj napriek tomu však vydávajú ďalší album s názvom Incesticide, ktorý je zbierkou rôznych nevydaných songov. Hneď v prvý deň sa predalo viac ako 40 000 kusov a Kurt sa vtedy prvýkrát pokúsil o samovraždu. Na koncerte v Readingu sa zúčastnilo viac ako 60 000 ľudí a Cobain ho otváral v parochni krátkym spevom, po ktorom “odpadol”. Týmto divadlom odpovedal na správy o svojej veľkej závislosti na heroíne, ktoré však neboli klamlivé.

O pár sekúnd neskôr sa postavil a začal jedno z najúžasnejších hudobných vystúpení v dejinách. V roku 2009 bolo dokonca označené v rebríčku “Vystúpenia, ktoré otriasli svetom” ako absolútne najlepšie a vydané bolo aj ako DVD s názvom “Live at Reading”. Po tomto vystúpení Kurt odišiel na liečenie, aby sa dostal zo závislosti, no kvôli odovzdávaniu cien MTV sa opäť po pár týždňoch vrátil.

Kurt Cobain smrt

Nirvana získala tri ocenenia MTV, vystupovala na rôznych benefičných koncertoch a zdalo sa, že zlé obdobie je na chvíľu zažehnané. Navyše, v roku 1993 vydali ďalší úspešný album s názvom In Utero a na ňom sa objavuje aj skladba “Rape Me” (Znásilni ma), ktorú Kurt ironicky venuje otravným médiám a novinárom. Tí totiž okrem jeho závislosti na drogách riešili v tomto období aj to, či by jemu a jeho manželke nemala byť kvôli ich nezodpovednosti odobraná maloletá dcérka.

Kurt však už toto obdobie viditeľne nezvládal. Nedokázal sa vyrovnať so svojou obrovskou slávou, drogovou závislosťou, zdravotnými problémami a tiež ani (ne)vydareným manželstvom. Na európskom turné sa  pred koncertom v Prahe v marci 1994 opäť pokúsil zabiť. Podľa novín sa predávkoval liekmi, zapil ich šampanským a dokonca napísal rozlúčkový list. Televízia CNN dokonca vtedy prerušila svoje vysielanie a Kurta vyhlásila za mŕtveho.

Po tomto incidente Nirvana turné zrušila a definitívne sa rozpadla. Trápenie Kurta Cobaina však potom už dlho netrvalo. 8.apríla 1994 ho našiel elektrikár v jeho dome s prestrelenou hlavou. Bol už tri dni mŕtvy. Kurt Cobain zomrel 5.apríla 1994, no aj o jeho smrti sa vedú mnohé teórie, ktoré hovoria o tom, že list zanechaný na rozlúčku nebol písaný jeho písmom, či o tom, že v stave, v ktorom sa nachádzal, by ťažko dokázal otočiť brokovnicu proti sebe a stlačiť spúšť. Údajne by na to nemal silu…

Kurt Cobain smrt

Zdroj: Wikipedia| Foto: Twitter, YouTube, Facebook