Dobrá správa pre mnohých Slovákov! Od januára 2019 porastie výška dávky počas práceneschopnosti pre mnohých z vás. Niektorí si prilepšia dokonca až o 1000 eur. Ako zistíte, koľko dajú vám? Vypočítajte si to!

Nemocenská dávka sa každý rok mení a vždy závisí od priemernej mzdy. Keďže tá bude od nového roka stúpať, logicky sa musí navýšiť aj PN-ka. Tento rok bola táto čiastka 59,96 eur, no v novom roku to bude 62,72. Hoci sa to na prvý pohľad môže zdať ako maličký rozdiel, keďže sa ake PN-kavypláca nielen cez pracovné dni, ale aj cez víkendy, môžete dostať oveľa viac.

Počas prvých troch dní vašej práceneschopnosti vám úrady dajú 25 percent vymeriavaceho základu, za všetky ďalšie dni je to až 55 percent z tejto sumy. To znamená, že ak napríklad bežne zarábate 800 eur v hrubom, za 10 dní PN-ky dostanete 120,99 eura.

Ako si teda vyrátate, koľko dostanete vy?

Dva jednoduché kroky, ako to viete zistiť:

1. Vašu výplatu v hrubom vynásobte 12-timi mesiacmi

2. Sumu vydeľte počtom dní v roku – 365

„Ak sa poistenec stane dočasne práceneschopným v roku 2019, maximálna výška jeho nemocenského na deň bude 34,50084 eura. Pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci tak Sociálna poisťovňa vyplatí poistencom nemocenské maximálne vo výške 1 035,10 eura a pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci to bude 1 069,60 eura,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. To však platí iba pre tých, ktorí normálne zarobia v hrubom 1908 eur.

PN-ku vám môžu aj vziať

Dajte si však pozor, ak by vás totiž prišli domov skontrolovať a vy nebudete na adrese, na ktorej sa máte zdržiavať, môžu vám nemocenské vziať. Ak ste sa na maródku dostali kvôli drogám alebo alkoholu, môžu vám zas znížiť nemocenské na polovicu.

Kompletnú tabuľku pre výpočet PN-ky si môžete pozrieť –TU–

Zdroj: Pluska.sk | Foto: YouTube