Veľká väčšina chlapov má v obľube filmy s vojnovou tematikou a viaceré snímky z takéhoto prostredia sa zaradili medzi kultové. Tento počin z roku 2013 sa síce neteší až takému veľkému davovému uznaniu, ale určite poteší nejedného fanúšika dobrej vojnovej akcie Ak ste ešte nemali tú česť, určite si nájdite čas na Lone Survivor

Lone Survivor je vojnová snímka z roku 2013, ktorá je však zaraďovaná aj do kategórie drámy, trilerov, akčných a tiež životopisných filmov. Hlavnú postavu stvárnil obľúbený Mark Wahlberg, ktorému perfektne sekunduje trojica známych hercov Taylor Kitsch, Emile Hirsch a Ben Foster.

Tento príbeh podľa skutočnej udalosti, ktorý je u nás známy pod názvom Na život a na smrť, opisuje operáciu Red Wings. Tá sa udiala v júni 2005, kedy bola štvorica elitných amerických vojakov vysadená v horách v Afganistane, aby zneškodnili jedného z hlavných vodcov Talibanu.

Súčasťou filmu sú aj skutočné zábery mužov z operácie Red Wings. Jedným z nich je aj táto fotka.

Všetko sa však zvrtne v momente, kedy štyria členovia elitnej Navy Seals v horách narazia na malého chlapca – pastiera kôz. Po zuby ozbrojení muži stoja pred otázkou, ktorá všetko zmení. Pustiť dieťa a riskovať prezradenie alebo ho zabiť? Štvorica sa nakoniec rozhodla nesprávne…

Film je natočený podľa skutočnej udalosti a predlohou mu bola kniha amerického vojaka, ktorý niekoľko rokov po operácii Red Wings porušil najsvätejšie pravidlo Navy Seals a rozhodol sa verejne prehovoriť o tom, čo sa vtedy v Afganistane skutočne stalo.

Snímka získala v najrôznejších kategóriách dovedna až 16 rôznych nominácií, z toho dve na Oscara. Lone Survivor nakoniec získal 6 cien. Ak patria vojnové filmy k vašim obľúbeným a tento ste ešte nevideli, určite si naň nájdite čas, nebudete ľutovať.

Lone Survivor trailer

Zdroj: Imdb.com | Foto|Video: YouTube