Nie je žiadnou novinkou, že Rusko, respektíve bývalý Sovietsky zväz a USA sú obrovskí konkurenti, ktorí dlhodobo bojujú o to, kto z nich je silnejším štátom. To, čo však chceli urobiť pred viac než polstoročím, bolo priam šialené.

Odkedy použilo USA v roku 1945 atómovú bombu na mestá Hirošima a Nagasaki, viaceré krajiny sa snažili získať nadvládu tým, že budú vlastniť jadrové zbrane, ktoré by v prípade použitia prakticky znamenali koniec sveta. Neskôr sa však veda začala presúvať mimo našu planétu a začal sa boj práve medzi týmito dvomi veľmocami. Predbiehali sa v prevratných vynálezoch, veľkolepých objavoch i dobýjaní vesmíru.

V roku 1957 hodil ZSSR rukavicu, keď vypustil do vesmíru prvú umelú družicu. Rovnako tak USA predbehol aj v tom, že Jurij Gagarin bol prvým človekom vo vesmíre. USA však kontrovalo – posádka Apolla 11 na čele s Neilom Armstrongom pristála na Mesiaci.

Medzitým sa ale tieto dve veľmoci plánovali “stretnúť” v šialenej vojne, rozhodujúcej o tom, ktorá krajina je silnejšia. A práve na to mal byť použitý Mesiac, na jeho povrchu sa totiž mala odohrať nukleárna vojna. Tento plán však stroskotal na dodnes nevyjasnených príčinách. S najväčšou pravdepodobnosťou sa obe strany obávali všeobecného odsúdenia. No to, či je to skutočný dôvod, zostáva záhadou. My môžeme byť radi, že sa o niečo také zvrátené nepokúsili.

Zdroj: UNILAD | Foto: YouTube, giphy.com