Každá mladá generácia má a potrebuje mať niečo vlastné, čo ju oddelí od tej predchádzajúcej. Azda najväčšia a najznámejšia revolúcia v spôsobe života či v obliekaní mladých ľudí bola tá v 60. rokoch minulého storočia, ktorá si hovorila Hippies – Deti kvetov. Nuž a niečo podobné sa deje aj teraz, dnešnú mladú generáciu možno s nadsádzkou označiť za Deti atramentu. :)

Tetovanie, tak ako drvivá väčšina iných módnych výstrelkov, je vnímané z dvoch hlavných uhlov pohľadu. Jedni ho milujú a nedajú naň dopustiť, iní nenávidia a protiví sa im. Tetovanie patrí k ľudstvu už stovky, či dokonca tisícky rokov. Už v minulosti sa dávali tetovať rôzni príslušníci kmeňov, aby obrázkami na tele dali najavo kam patria, prípadne, aká je ich úloha a poslanie. Neskôr sa tetovanie stalo doménou vojakov či pirátov a v 20. storočí sa spopularizovalo najmä medzi väzňami a následne umelcami. V posledných desiatkach rokov dávajú tetovaním ľudia najavo svoju odlišnosť, kedysi sa totižto tetovali jedinci, ktorí nežili alebo nechceli žiť v štandardnej spoločnosti.

ak chcete obrázok na koži len ako ozdobu, nezabúdajte, že je to na celý život. Chcete celý život nosiť tie isté hodinky, ten istý prsteň či tú istú retiazku?

Nie je to len ozdoba

Tetovanie bolo viac než ozdoba, bol to životný štýl. Dnes však tetovanie už nevypovedá o ničom, maximálne o tom, že ľudia, ktorí ho majú idú s dobou. Už to nie je o odlíšení sa, ale o tom, že pomaly každý druhý mladý človek si z prvej výplaty odloží nejakú tú sumičku a mieri za svojou prvou „kérkou“. Tetovanie už pre väčšinu ľudí nemá žiadny význam, je to len ozdoba, ktorú si dávajú, aby boli in. Lenže ak chcete obrázok na koži len ako ozdobu, nezabúdajte, že je to na celý život. Chcete celý život nosiť tie isté hodinky, ten istý prsteň či tú istú retiazku?

tetovanie výhody a nevýhodyStarší ľudia si ešte stále len zvykajú

Trend potetovanej mládeže trvá v zahraničí o pár rôčkov dlhšie ako u nás, takže v iných krajinách už okolie na pokérovaného človeka nepozerá až tak cez prsty. Na Slovensku však väčšina staršej generácie vyrástla v tom, že tetovať sa nechávali len väzni a táto myšlienka v mnohých ľuďoch zostáva dodnes. Vo viacerých prípadoch môžu tetovania spôsobiť problém zamestnať sa, čo u nás ešte minimálne pár rokov potrvá.

Len si predstavme, že každý z nás by si musel na zvyšok života nechať účes alebo oblečenie z čias najväčšej puberty.

Tetovať sa nechávajú už deti

Takmer v každom tetovacom štúdiu je už dnes možné nechať sa so súhlasom rodiča „pokresliť“ od pätnástich rokov. Nie je však tento vek príliš nízky na to, aby si človek vedel rozumne uvedomiť, kde, aké a či vôbec tetovanie chce mať? Pätnástka je vekom najväčšej puberty, rebélie a príliš malej (alebo žiadnej) sebareflexie. Len si predstavme, že každý z nás by si musel na zvyšok života nechať účes alebo oblečenie z čias najväčšej puberty. Keby to tak bolo, viacerí z nás by asi od módnej polície dostali doživotie. :)

tetovanie výhody a nevýhody

Rozhodnutie na celý život

Ľuďom, pre ktorých je tetovanie životným štýlom, nevadí, že si ho budú na koži nosiť po celý život. Vedia, prečo svoje „kérky“ majú, vedia, čo pre nich znamenajú a častokrát vedia, že nechcú a nebudú žiť v spoločnosti a pracovať v práci, v ktorej by ich to mohlo obmedzovať. To je však prípad možno jedného potetovaného zo sto, možno dvoch a možno piatich.

mladí ľudia z Kalifornie, keď sa im niečo páči a chcú si to dať vytetovať, počkajú zhruba rok a až potom sa rozhodnú, či sa dať alebo nedať tetovať.

Na tetovanie by si mal človek zarobiť sám

Zastávam teóriu, že človek by si mal kupovať len to, na čo si sám zarobí. V dobe hypoték, úverov a pôžičiek je len otázkou času, kedy už aj tetovacie štúdia začnú ponúkať obrázky na splátky. Podľa mňa by si však mal človek na svoje prvé tetovanie zarobiť sám, je to už predsa len určitý znak dospelosti a najmä toho, že to človek s tetovaním myslí vážne. Tetovanie je vážnejšia vec než prvá práca, z nej totiž môžete kedykoľvek odísť, či vážnejšia vec než prvé auto, pretože auto môžete hocikedy predať. V tomto smere sú zrejme najlepším príkladom mladí ľudia z Kalifornie, ktorí vždy, keď sa im niečo páči a chcú si to dať vytetovať, počkajú zhruba rok a až potom sa rozhodnú, či sa dať alebo nedať tetovať.

tetovanie výhody a nevýhody

O tetovanie sa musí človek starať

Starostlivosť o tetovanie začína už po samotnom zákroku, keď si človek musí niekoľko dní, prípadne týždňov čerstvý výtvor pravidelne natierať, umývať ho (najlepšie) antibakteriálnym mydlom, aby sa pomaly zahojilo. Ale ani po samotnom zahojení starostlivosť oň určite nekončí. Časom totiž farby vyblednú, atrament môže trošku „povypadávať“, a tak prichádza čas na opravu tetovania, čo sú opäť ďalšie investície a komplikácie. Nehovoriac o tom, že vám obrázok môže zovšednieť  a budete si ho chcieť prerobiť alebo odstrániť. O tom, aké zdĺhavé a finančne náročné je odstraňovanie tetovaní, možno nabudúce.

Foto: Facebook.com, Tumblr.com, The-Void.co.uk