Máte to zakódované niekde hlboko v sebe, hoci to možno neradi priznávate. Predstavy o láske na celý život totiž nie sú výsadou žien. Môžete zatĺkať, koľko chcete, v určitom veku sa však zaručene dostanete do štádia, keď zatúžite po pokojnom prístave, v ktorom zakotvíte s krásnou, dobrou a inteligentnou ženou. Lenže keď tak sledujete všetky tie nevydarené vzťahy okolo seba, začnete mať silné pochybnosti o tom, či môže muž prežiť celý život s jedinou príslušníčkou nežného pohlavia bez toho, aby sa navzájom nepozabíjali, nepodvádzali či nerozviedli. Dobrou správou je – áno, môže. Tou menej príjemnou – na dobrom vzťahu, ktorý vydrží celý život, treba tvrdo makať. A tiež, existuje niekoľko nášľapných mín, ktoré ho môžu rozmetať na kúsky.

Zradné hormóny

Keby nie ich, neboli by ste schopný všetkých tých super pocitov na začiatku vzťahu. Stretli ste ju, ste z nej hotový, ostatné ženy si už nevšímate, dokonca ste prestali pozerať aj filmy pre dospelých. Máte jej plnú hlavu aj rozkrok, netúžite po ničom inom, len byť s ňou. Odborníci prirovnávajú toto štádium zamilovanosti k drogovej závislosti. Trvá niekoľko mesiacov, maximálne rok, potom sa hormóny pomaly utíšia a vy začínate svoju drahú vnímať nielen ako objekt svojej vášne, ale aj ako reálneho človeka s dobrými aj horšími stránkami. Počítajte s tým, že s pribúdajúcimi rokmi sa do vzťahu začne vkrádať rutina a vaša láska vám tak trochu, alebo aj celkom, zovšednie. A to aj v prípade, že nestratila nič zo svojej príťažlivosti. Tým nechceme povedať, že nezažijete ešte veľa vzrušujúcich dní a nocí. Len to už nebude taká divočina ako na začiatku a frekvencia vašich posteľných radovánok bude tiež postupne klesať. A potom príde kríza stredného veku, ktorá môže zamávať aj najpevnejšími partnerstvami. Muži, a čoraz častejšie aj ženy, si chcú dokázať, že sú ešte stále žiadúci, a tak nie je nič výnimočné, že stratia hlavu a vrhnú sa do šialeného romániku s oveľa mladším náprotivkom. Väčšiu hlúposť už ani nemohli urobiť a s odstupom času budú búchať hlavou o stenu, bohužiaľ, neskoro. Lebo toto obdobie môže byť pre oboch veľmi príjemné a obohacujúce. Deti sú už sebestačné, partneri majú na seba oveľa viac času a je len na nich, ako ho využijú.

Romantika

Deti naše milované

Skôr či neskôr sa obaja ocitnete v štádiu, keď o nich začnete uvažovať, alebo sa vám jednoducho „pritrafia“.  Keď vaša žena otehotnie, čaká vás tvrdá skúška trpezlivosti. Pripravte sa nielen na jej fyzickú zmenu, ale napríklad aj na výkyvy jej nálad či ranné nevoľnosti. O deväť mesiacov príde deň D a vy po prvýkrát uvidíte plod vašej spoločnej lásky. Táto krásna udalosť však prevráti vaše životy naruby a už nikdy nebude nič také, ako predtým. Odteraz budete niesť zodpovednosť za život toho malého drobca. Po narodení dieťaťa však môže prísť vážna kríza. Vaša láska sústreďuje všetku svoju pozornosť na to malé stvorenie, v noci sa veľmi nevyspíte, všetko sa točí okolo dojčenia, plienok a šestonedelia, možno sa cítite ako piate koleso na voze. A pohľad na predtým krásnu upravenú ženu, ktorá má teraz pár kíl navyše a nemá čas starať sa o seba tak, ako predtým, vás tiež dvakrát nenadchýna. Veľa párov sa rozvádza práve v tomto období, lebo niektorí muži hľadajú únik od všetkých týchto problémov v cudzích posteliach. Chce to z vašej strany veľa empatie a ochotu podieľať sa na starostlivosti o vaše spoločné dieťa. Keď bude vaša žena cítiť, že ste jej v tomto ťažkom období oporou, ste na najlepšej ceste všetko spoločne zvládnuť bez väčšej ujmy.

Aby váš vzťah nepochovala práca

Keďže pečené holuby nikomu z neba nepadajú, pracovať jednoducho musíte. V dnešnej dobe je však tlak na pracovný výkon taký veľký, že mnohí kvôli práci zabúdajú skutočne žiť. Je samozrejmé, že ako zodpovedný chlap sa chcete postarať o svoju rodinu a vaša žena to vidí asi podobne, takže tiež trávi väčšiu čas dňa v robote. Po príchode domov vás čakajú ďalšie povinnosti súvisiace s deťmi, domácnosťou a tak ďalej. Napriek tomu sa snažte vyhradiť si denne nejaký čas, keď sa v pokoji pozhovárate pri káve či pohári vína a urobte si z toho každodenný rituál. Aspoň raz mesačne si naplánujte nejaký spoločný výlet, aby nebol váš život len o práci a povinnostiach.

Ach tie peniaze

Keď ste sa nenarodili ako malý Gates alebo Trump, pravdepodobne sa v živote občas stretnete s väčšími či menšími finančnými problémami. Pokiaľ však viete s peniazmi rozumne narábať, máte prácu a nenaberiete si úvery ako baran na rohy, zvládnete to. Vaším vzťahom môže zamávať najmä strata zamestnania. Vtedy hlavne nevešajte hlavu, verte si, buďte aktívny a je len otázkou času, kedy si nájdete novú, možno ešte oveľa lepšiu prácu. V žiadnom prípade však nedovoľte, aby peniaze zničili váš vzťah. Veľa manželstiev krachlo práve na nich. Buď ľudia nezvládli finančnú tieseň a z nedostatku peňazí obviňovali jeden druhého, alebo naopak, mali ich prebytok, ale to bolo vlastne už len to jediné, čo ich spájalo.

Vy a iné ženy

Hoci ste vo vzťahu so ženou, ktorú milujete, láskou ste neoslepli natoľko, aby ste si úplne prestali všímať nežnejšiu časť ľudstva. To isté, len naopak, platí aj o vašej partnerke. Obaja sa denne stretnete s množstvom atraktívnych ľudí opačného pohlavia, mnohí z nich môžu byť vaši priatelia, známi, kolegovia. Riziko, že sa do nejakej krásky zahľadíte viac, ako je zdravé, je tu vždy. Pokiaľ máte srdce a rozum na správnom mieste, odoláte. Niet totiž väčšej hlúposti, ako zničiť si šťastný vzťah kvôli chvíľkovému vzplanutiu. A to už nehovoríme o tej bolesti, ktorú spôsobíte žene svojho života, o vlastných deťoch ani nehovoriac. A keď sa spoliehate na to, že sa to nedozvie, zobuďte sa. Zaručene to vycíti, alebo jej to zvestuje nejaká dobrá duša, alebo vás priamo prichytí, alebo to nezvládnete vy a všetko jej vyklopíte. Apropo – aj tá najpríťažlivejšia dračica vám skôr či neskôr zovšednie. Pozrite bod Zradné hormóny.

Starí manželia

Kríza je šanca, nie koniec

Stane sa. A nie raz! Jednoducho vám na vašej žene začne vadiť doslova všetko. Lezie vám na nervy, nemáte chuť ju ani vidieť, keď sa k vám ozve, najradšej by ste zutekali. Väčšinou nie je na vine ona, ale vaše vnútorné rozpoloženie. Môžete byť prepracovaný, trpieť depresiou, alebo niečo podobné. Podobnú averziu voči vám môže niekedy pociťovať aj ona. To je to obdobie nezmyselných hádok, napätia a frustrácie. Prečo to tak je? Lebo čím dlhšie sme vo vzťahu, tým menej si uvedomujeme dobré stránky nášho partnera, vnímame ich ako samozrejmosť. A naopak, tie horšie dokážeme nafúknuť do obrovských rozmerov. Otočte to! Spomeňte si, čím vás vaša láska očarila na začiatku vzťahu, všimnite si, že má stále ten nádherný úsmev a neskutočný zmysel pre humor, oceňte, že to vie s deťmi, že má stále ritku na zahryznutie, alebo že fantasticky varí. Najlepšie urobíte, keď ju objímete a pozriete sa jej priamo do očí. Nájdete tam svoju stratenú lásku aj kus života, ktorý ste s ňou prežili.

P. S.: Keď vás naše nášľapné míny od lásky na celý život neodradili, tak smelo do toho. Aj keď žijeme v bláznivej dobe, ktorá takýmto vzťahom nepraje, oni ozaj existujú. Držíme vám palce! :-)

Foto: Pixabay