Klamstvo je pravidelnou súčasťou našich životov, či už sa jedná o notorických klamárov, ktorí zaprú aj nos medzi očami alebo ide o drobné lži typu: “Jasné, že ťa počúvam miláčik.” Hoci veľa ľudí klame denne, nikto nie je rád, keď je klamané jemu. Ako teda odhaliť, kto hovorí pravdu a kto klame? Týchto 6 jednoduchých rád vám v tom pomôže.

Podanie ruky

ako odhaliť klamstvo
Foto: Wikihow.com

Okrem prvého pohľadu je častokrát podanie ruky práve tým prvým prejavom reči tela, s ktorým sa stretnete pri kontakte s novým človekom alebo s niekým, koho vidíte po dlhšej dobe. Ak je podanie ruky sprevádzané pohybom hore a dolu, ste rovnocenní partneri. Ak vám človek podáva ruku príliš silno alebo sa vám snaží otočiť dlaň smerom hore, ste pre neho menejcenný. Ak naopak podáva ruku dlaňou hore on, berie seba ako menejcenného.

Gestá

ako odhaliť klamstvo
Foto: Wikihow.com

Hoci človek vedome klame, jeho telesné reakcie vám vedia napovedať viac, než by sám chcel. Neprirodzené gestá alebo prílišná aritkulácia rukami, je výsledkom chemických reakcií v tele, ktoré môžu byť spôsobené práve tým, že vám človek klame.

Príliš časté dotyky tváre

ako odhaliť klamstvo
Foto: Tumblr.com

Ak sa človek príliš často dotýka vlastnej tváre, je vysoká pravdepodobnosť toho, že klame. Najznámejším príkladom je aféra bývalého amerického prezidenta Billa Clintona, ktorý sa pri rozhovore o svojej aférke s Monikou Lewinskou dotkol svojej tváre takmer 90-krát.

Mimovoľné pohyby rúk

ako odhaliť klamstvo
Foto: Wikihow.com

Keď máte pocit, že vám niekto klame, všimnite si jeho ruky. Ak má zaťaté päste znamená to hnev, nepokoj a nečestnosť. Ruky v bok znamenajú taktiež hnev, ale aj poctivosť. Keď si človek “oberá” oblečenie od imaginárnych chúchvalcov, znamená to nečestnosť a nesúhlas. Podobné pocity človek prejavuje aj skríženými rukami na hrudi či rukami vo vreckách. Prílišné držanie sa za krk (zátylok) označuje nesúhlas a možné klamstvo, naopak držanie sa za bradu označuje záujem a úprimnosť. Rovnako tak aj otvorené dlane.

Oči

O ľuďoch sa môžete z reči tela dozvedieť najviac práve vtedy, ak budete sledovať ich oči. Pohľad hore a doprava – človek rozmýšľa o tom, čo videl. Pohľad doprava – človek rozmýšľa o tom, čo počul. Pohľad dolu a doprava – človek sa rozpráva sám so sebou. Pohľad do ľavej strany alebo hore doľava svedčí o tom, že človek buď nevie, čo povedať, alebo klame. Pri pohybe očí dolu a doľava rozmýšľa nad tým, čo urobil a nemal to urobiť.

ako odhaliť klamstvo
Foto: Wikihow.com

Prvý očný kontakt vám o človeku napovie veľa. Ten, kto uhne pohľadom ako prvý, ten je submisívny voči tomu druhému. Čo sa týka klamárov, tí majú problém udržať s vami očný kontakt a pri rozhovore z očí do očí sa až 70 percent času pozerajú iným smerom.

Neprirodzené správanie

ako odhaliť klamstvo
Foto: Pinterest.com

Pri častom klamaní má človek problém ovládnuť svoje telo a prichádzajú s ním spojené príznaky ako nadmerné zívanie (nespôsobené únavou), sucho v ústach, neprirodzené pohyby alebo neprirodzená chódza.

Zdroj: Wikihow.com | Foto: Linkedin.com, Pinterest.com, Tumbl.com, Wikihow.com