Michael Kmeť. Možno vám to nič nehovorí. Za týmto vcelku bežným menom sa skrýva jeden z top interpretov slovenskej hip-hopovej scény známy ako SEPAR. Dva sólové albumy, jeden zlatý a jeden platinový, 142-tisíc fanúšikov na Facebooku, a to všetko vo veku len 28 rokov. Sám o sebe tvrdí, že si žije svoj sen. Ak nie ste fanúšik rapu, možno ste ho zaregistrovali ako čerstvého manžela zlatej slávice Tiny, s ktorou čakajú svojho prvého potomka. S nami sa podelil o svoje názory na svet, vzťahy, lásku, ale aj peniaze, slovenskú hudobnú scénu a svoj život.

web-3

 Ako sólo raper si na scéne pomerne krátko. Tvoj debutový album vyšiel len v roku 2012. Čo robil Separ dovtedy?

Bol som aktívny, aj keď menej známy MC, pracujúci človek privyrábajúci si hudbou. Pred spomínanými albumami som bol súčasťou EP-čka DMS  ̶  Teraz už naozaj 2008, sampleru GramoRokkaz-Manifest:2010 a albumu DMS  ̶  Čo sa stalo?! 2011. DMS je moja skupina od úplného začiatku.

Dva štúdiové albumy máš za sebou, miesto na scéne veľmi vysoko  ̶  aký život žije úspešný raper Separ dnes?

Vysnívaný. Mám všetko, čo som si kedy predstavoval a možno aj o niečo viac. Mám jednu zlatú a jednu platinovú platňu, vypredané kluby a booking na pol roka dopredu. Krásnu rodinu a spokojný život.

Ako sa ti s prvými úspechmi začal meniť život?

Mimo tej svetlej stránky, ako sú sponzori, peniaze a ten mini československý fame, prišla aj tá druhá strana. Strata súkromia, fotenie sa s ľuďmi kedykoľvek a kdekoľvek, otravní novinári… Vcelku je to stále viac plus ako mínus, takže pohoda.

web-3

”Keď som s tým začal, netušil som, aká zodpovednosť príde,” citujem text z jednej tvojej pesničky z nového albumu. Čo znamená zodpovednosť vo svete rapera? Považuješ sa za zodpovedného človeka?

Odkedy to nie je len hobby, ale aj práca, musím k tomu pristupovať oveľa svedomitejšie a zodpovednejšie. Zaujať nie je až také zložité, ako si tú pozornosť a status udržať. Ale aby som odpovedal na tvoju otázku, tá zodpovednosť spočíva v tom, aby som si udržal či prípadne posunul ďalej to, čo mám.

Úspech. Čo znamená pre teba? V súkromnom živote aj v tom pracovnom?

V pracovnom je úspech presne to, čo sa okolo mňa momentálne odohráva. Záujem ľudí, ktorí ťa podporia kúpou originálu, merchu alebo účasťou na koncerte v takom počte, že naozaj hmatateľne vidíš zúročenie tej dlhoročnej práce na sebe samom. V súkromnom je to tiež to, čo práve mám. Spokojná, šťastná, zdravá rodina, žijúca životom vyššej strednej triedy.

Pýtam sa to každého interpreta a človeka, ktorý sa v hudbe hýbe: Aká je úroveň klubov na Slovensku? Obľúbený klub, kde sa rád vrátiš?

Bohužiaľ, je to bieda. Väčšina klubov má zvuk zvládajúci púšťanie hudby, živé vystúpenie ale zvláda máloktorý. Často na mňa zvukár pozerá jak k*kot, keď sa opýtam, kde sú odposluchy alebo prečo je hudba a acapella na jednom kanáli. Vrátim sa rád hocikam, kde sú fanúšikovia, ktorí prídu, ale obľúbený klub nemám.

web-2

Máš, naopak, aj nejakú zlú skúsenosť s podnikom, ktorú by si spomenul?

Mám. Bol to kultúrny dom niekde na Orave, v ktorom bolo cca 700 ľudí a kvôli otrasnému zvuku som po prvej skladbe musel koncert zrušiť. To sa mi stalo prvýkrát za 14 rokov, čo vystupujem.

Majk Spirit, tvoja manželka Tina či Rytmus  ̶  všetci majú spoločné jedno: Hejtujú bulvár ako Nový Čas a podobné plátky. Aký je tvoj názor a čo s tým urobiť?

Odpoveď na túto otázku ako aj celý rozhovor si môžete prečítať v septembrovom SLOVAK MAN.

Elektronická verzia: http://www.manmagazin.sk/elektornicka-verzia