Konšpiračné teórie sú veľmi populárne. Stačí akákoľvek nezrovnalosť v udalostiach, ktoré sa odohrali, a okamžite sa ohlásia ľudia, ktorí ich označia za konšpiračné teórie. Niektoré sú jasné bludy, napr. že Mesiac je kozmická loď, v ktorej žijú bytosti z inej planéty a pozorujú život na Zemi, alebo, že za výbuchom japonskej elektrárne vo Fukušime stojí vláda USA, ktorá tým činom chcela zničiť japonské životné prostredie i ekonomiku. Sú však aj konšpiračné teórie, ktoré v sebe iste majú viac ako len povestné zrnko pravdy. V tomto príspevku sa na niektoré z nich pozrieme.

Najpopulárnejšou konšpiračnou teóriou je určite tá, ktorá tvrdí, že teroristický útok z 11. septembra 2001 nemajú na svedomí teroristi z Al-Kájdy. Tejto konšpiračnej teórii verí značné množstvo ľudí. Dôvod je prostý – konšpiračná teória je v tomto prípade logickejšia ako oficiálna verzia! Otáznikov okolo 11. septembra je viac ako dosť. Ako je možné, že budovy WTC, ktoré boli skonštruované tak, aby sa nezrútili ani po náraze obrieho lietadla či bombovom útoku, sa zrútili len hodinu a pol po náraze? Ako je možné, že okrem WTC 1 a WTC 2 padla aj susedná nižšia WTC 5, ktorá vôbec nebola zasiahnutá? Ako je možné, že budovy WTC boli len niekoľko týždňov pred útokom poistené proti teroristickému útoku? Ako je možné, že sa v troskách našli stopy po náložiach? Ako je možné, že po náraze do Pentagonu nezostalo po troskách lietadla nič, ale našli sa neporušené pasy únoscov? Otázok okolo 11. septembra je veľa a pravdu sa asi ani nikdy nedozvieme.

11-9-2001

Veľmi častou konšpiračnou teóriou je aj tá, že Američania nikdy nepristáli na Mesiaci. Táto teória je však vedecky nekorektná. Dva hlavné argumenty boli vyvrátené. Tým prvým argumentom, ktorým sa oháňali skeptici, bol ten, že nie je možné, aby sa vlajka USA trepotala, keď na Mesiaci nie je vietor. Tento argument bol vyvrátený tým, že vlajka sa netrepotala kvôli vetru, ale preto, že bola dlho pokrčená a na stožiari sa hýbe dôsledkom toho, že sa narovnávala. Trochu kostrbaté vysvetlenie, ale vraj vedecky dokázateľné. A druhý argument spočíva v tom, že nie je možné, aby ľudia od roku 1969 už nikdy viac na Mesiaci nepristáli. NASA prišla s vysvetlením jednoduchým, ale logickým – let na Mesiaci a pristátie na ňom je finančne náročné a keďže Mesiac je dobre preskúmaný, nie je dôvod tam opäť letieť a pristáť na ňom.

landing on the moon

S vesmírom súvisí aj ďalšia konšpiračná teória – Jurij Gagarin nikdy neobletel Zem, Sovietsky Zväz údajne podviedol svet. Ako dôvod úvadzajú skeptici to, že ZSSR prehrával preteky v zbrojení s USA a preto museli svojho súpera poraziť aspoň vo “vesmírnom závodení.” Čo je na tejto konšpiračnej teórii pravda, sa už nikdy nedozvieme, keďže Gagarin umrel pri tragickej leteckej nehode len niekoľko rokov od svojho letu do vesmíru.

yuri gagarin

Konšpiračné teórie sa tešia popularite aj čo sa týka vrážd známych osobností – najmä vraždy Gándhího, Lincolna a Kennedyho sú často prepierané, lebo sa údajne stali inak, ako sa stať mali. Hlavne vražda populárneho J.F.Kennedyho ukrýva veľa otáznikov. Údajne nie je možné, žeby bol vrahom L.H.Oswald, keďže strelcov malo byť viac, o čom svedčí množstvo výstrelov z množstva uhlov (Oswald by musel byť na viacerých miestach naraz). Tiež sa hovorí o tom, že vraždu si objednal Lyndon Johnson, ktorý mal blízko k vplyvným ľuďom, ktorým sa nepáčila Kennedyho mierumilovná politika a na jeho mieste chceli vidieť práve Johnsona, ktorý sa napokon aj stal prezidentom. Iná teória hovorí, že za vraha bol označený Oswald kvôli tomu, že odišiel z Námornej pechoty a istý čas žil v komunistom Sovietskom zväze, čím sa stal nepriateľom USA číslo 1. Teórií o vražde JFK je viac ako dosť, ale ktorá z nich je pravdivá a či vôbec nejaká, to je záhada, ktorá možno zostane navždy neodhalená.

jfk

Svoje konšpiračné teórie má aj slávne záhadné miesto známe ako Area 51 (Oblasť 51) na púštnom juhozápade USA. Po 2. svetovej vojne sa tam údajne zrútil lietajúci tanier. Známy film s pitvou údajného mimozemšťana sa ukázal ako podvrh. V Oblasti 51 podľa konšpirácií Američania testujú nové zbrane, vyvíjajú vojnové lietadlá alebo dokonca organizujú stretnutia najmocnejších ľudí planéty. Už len to, že je Oblasť 51 tak veľmi strážená, spôsobuje vrásky na čele mnohým ľuďom, ktorí by chceli vedieť, čo také záhadné sa na obrovskom území na juhu USA odohráva.

area 51

Otázniky sú aj okolo plavby Titanicu. Loď, ktorá sa potopila v jari 1912, bola údajne potopená úmyselne. Kapitán alebo niekto iný z posádky ju mal nasmerovať na ľadovec kvôli tomu, že kolosálny parník bol poistený na obrovskú sumu. Keďže firma, ktorá Titanic postavila, sa údajne dostala do straty, peniaze z poistky jej mali pomôcť sa opätovne postaviť na nohy. Iná teória hovorí o tom, že loď bola potopená torpédom alebo inou podvodnou zbraňou. V prospech tejto teórie vraj hovoria stopy po torpéde na trupe Titanicu, ktoré boli objavené v roku 1996, keď vedci preskúmali vrak lode v trojkilometrovej hĺbke na dne Atlantiku. Obe teórie však majú spoločný dôvod potopenia – peniaze z poistky.

titanic

Ako poslednú sme si nechali najpopulárnejšiu teóriu o Ježišovi Kristovi, podľa ktorej Ježiš neumrel na kríži, ale odišiel s Máriou Magdalénou a ich deťmi do Európy. Táto konšpiračná teória má už stáročia, ale oživil ju pred niekoľkými rokmi román Dana Browna DaVinciho kód. Teórií o Ježišovi je však viac – údajne sa venoval askéze v Indii, s Jozefom staval domy v Británii, mal veľké množstvo nemanželských detí, od Judáša žiadal, aby ho zradil, údajne mal s ním dokonca milenecký vzťah. Ježiš, ktorý bol nedávno vyhlásený za najvýznamnejšiu osobnosť histórie, však možno ani nikdy neexistoval. Táto nová konšpiračná teória sa odvoláva na logické argumenty – ak Ježiš naozaj existoval, ako je možné, že okrem Nového zákona a evanjelií o ňom nemáme iné (svetské) zdroje, že nevieme, kde a kedy sa narodil, ako prežil väčšinu svojho života (v Novom zákone je záhadná medzera v Ježišovom živote medzi 12. a 30. rokom) a ani to, kde je pochovaný (údajných hrobov Ježiša je v Izraeli niekoľko). Vzhľadom na to, že Ježiš žil (ak žil) pred 2000 rokmi, odhaliť, ktorá z konšpiračných teórií o ňom je pravdivá a či vôbec nejaká, je nemožné.

dead jesus

Foto: topdocumentaryfilms.com, telegraph.co.uk, pics-about-space.com, borg.com, youtube.com, fineartamerica.com