INZERCIA | Ako môžeme vidieť aj v starých filmoch, v minulosti žila rodina prevažne v jednej miestnosti.​ V domoch mali jeden spojený priestor, kde sa celý deň stretávali, vykonávali každodenné činnosti. Nemali rozdelený priestor na varenie a na spanie, a to z hľadiska rodinného života aj fungovalo. Približne v 16. storočí sa už začali stavať viacizbové domy, tým pádom každá miestnosť dostala aj svoju funkciu. Pribúdali funkčné miestnosti ako spálňa, ktorú zabezpečila rodina pre dcéru, ktorá sa vydávala, boli miestnosti zabezpečené pre vzácne návštevy, kde sa členovia rodiny inokedy nezdržiavali. Pre ľudí a hlavne pre rodinu bolo to najlepšie, keď všetci mohli žiť spolu.

Ako a prečo sa to zmenilo?

Začínalo sa tým, že ľudia začali chodievať do práce do mesta, kde boli zabezpečené pre pracujúcich ľudí cieľom ubytovania paneláky, kde už jednotlivé miestnosti slúžili na spanie, ostatné na varenie.

Zmenilo sa to hlavne príchodom elektriny a televízie. Bola to vtedy novinka, ktorá pritiahla k sebe ľudí, ktorí začali stále viac a viac času tráviť v obývačke, kde začínali zabezpečiť aj rozličné nábytky potrebné na sedenie.

Ako je to v súčasnosti?

Najdôležitejším prvkom každej obývačky je sedačka, sedacia súprava. V súčasnosti už vieme vyberať v obchodoch rôzne sedačky podľa vlastného vkusu. Každý si vyberie takú sedačku, ktorá sa najviac hodí do vlastnej obývačky. Pri výbere zoberieme do úvahy kritériá, ako farba, tvar sedačky, ako vieme umiestniť v obývačke, či chceme tradičnú alebo modernú sedaciu súpravu.

Ako máme sedačku umiestniť v priestore?

Veľmi dôležité je ako budeme sedačku umiestniť v priestore, na čo vlastne bude orientovaná. Ak je orientovaná k televízoru, tento priestor sa automaticky obmedzí iba na pozeranie televízie a s tým vylúčime aj komunikáciu. Žiadna komunikácia nebude prebiehať, lebo členovia rodiny sa budú sústrediť na to, čo dávajú v televízií. Treba tak umiestniť sedačku, aby slúžila nie len na pozeranie TV ale aj na osobné účely. Pre tento účel je veľmi vhodné zakúpiť sedačky na mieru – priestor vás prestane obmedzovať a vy tak získate nie len funkčnú ale aj vizuálne príťažlivú sedaciu súpravu.

Ako sa nám na sedačke sedí?

To je tiež dôležité. Treba vyskúšať veľa sedačiek v rýchlom sede za sebou. Možno zistíte, že hlboké sedačky vám nevyhovujú, hoci ste si vždy mysleli, že musia byť pohodlné. Treba si uvedomiť to, na čo je daný gauč vhodný.

V dobrom gauči sa človek rozloží a splynie s prostredím. Odpočíva. Na to si treba dať pozor, je to, že nie všetko krásne je aj pohodlné.

Akú sedačku máme vybrať? Sedačka v tvare L alebo U?

Tvar U určite. L je tiež praktické a tiež sa dá  krásne doplniť kreslom. Keď máme  jeden jednoduchý, rovný gauč bez kresla, nech je akokoľvek drahý a dizajnový, nedá sa zabezpečiť sedenie oproti, tým pádom tá komunikácia tiež nebude taká príjemná. Môžete si zobrať stoličku, ale to už nie je prirodzené. Ak máme sedenie rozložené na sedačku a dve kreslá, alebo dve sedačky oproti sebe a televízor stojí bokom, ľudia si oveľa prirodzenejšie sadnú do obývačky, aby sa porozprávali.

Ktorý materiál je lepší? Koža alebo látka?

Všetko má svoju výhodu aj nevýhodu. Kožená sedačka je elegantná, ale v zime je studená a v lete v horúčave človek sa lepí na ňu. Čistenie je jednoduchšie a dá sa na koženú sedačku kúpiť prikrývku s ktorou môžeme ju chrániť. Niektoré dlhšie vydržia ako látkové sedačky, hlavne ak sú každý deň používané.

Aj látkové sedačky môžu vydržať dlho. V dnešnej dobe sa už dajú čistiť a potom zas vyzerá ako nová. Aj látková sedačka môže byť z kvalitnej látky, ktorá vydrží veľa rokov, a tiež aj kožená sedačka môže sa vyrábať z lacnej kože, čo sa zničí za  2-3 roky. Je to otázka kvality a druhu materiálu. Treba si pozrieť od akého výrobcu kupujeme dané sedačky, aké má referencie.

Poťahy na sedačky

Poťahy na sedacie súpravy sú ideálnym riešením, ak chceme zmeniť vzhľad našej sedačky, ak chceme moderné riešenie na to, aby naša stará použitá sedačka vyzerala ako nová alebo len túžime po novom štýle. Takým spôsobom môžeme dodať našej obývačke jedinečný švih.

Široká paleta farieb a vzorov prikrývok umožní zmeniť vzhľad sedačky ako aj kresla aj keď jednoducho alebo náhle chceme zmenu alebo prispôsobiť k určitej príležitosti. Najpraktickejšie sú napínacie poťahy, ktoré sú z elastického materiálu, vďaka čomu rýchlo a jednoducho vieme premeniť celú sedačku tak, že pritom zachová svoj pôvodný tvar a bude vyzerať ako nová.

Prispôsobia sa akémukoľvek tvaru a sú flexibilné do výšky aj šírky.  Popritom je to aj finančne nenáročné riešenie, ak chceme rýchlu zmenu jednoducho a kvalitne. Údržba týchto poťahov je jednoduchá. Pri zašpinení ich stačí vyprať v pračke.

Každý rok sa mení aj móda, tým pádom aj firmy ponúkajú stále novšie, modernejšie poťahy na sedacie súpravy aj na kreslá. Dajú si kúpiť v obchodoch alebo aj cez internet.

Kúpme slovenské výrobky!

Výroba sedačiek na Slovensku je tradíciou. Existuje mnoho firiem na Slovensku, ktoré nám vyrábajú sedacie súpravy takisto ako aj v zahraničí. Modernizáciou ľudia si zvykli na to, že majú oveľa viac možností na to, aby rýchlo vedeli zistiť ktorý obchod, ktorá firma aké ponuky má v akej cene s akými zľavami. Často robíme tú chybu, že si myslíme, že čo si vieme zabezpečiť zo zahraničia to je lepšie, kvalitnejšie aj keď drahšie. Popritom aj u nás na Slovensku vyrábajú kvalitné sedacie súpravy, a keby náhodou po kúpe sa nastala nejaká chyba, oveľa ľahšie vieme vybavovať aj reklamáciu. V prvom rade s tým že by sme si kúpili na Slovensku vyrobené produkty, s tým by sme podporili aj slovenských výrobcov, ktorí ponúkajú tradičné slovenské sedačky vysokou kvalitou a detailným spracovaním, pritom snažia sa vyhovieť zákazníkovi do posledného detailu.

Taká spoločnosť je Ideal Sedačky, ktorá vyrába pre každého slovenské originálne sedacie súpravy na mieru. Hlavne majú v ponuke:

  • rohovú sedačku – s rohom alebo lehátkom v tvare L
  • sedačku v tvare U
  • 3 sed + 2 sed + 1 sed
  • v ľubovoľnom tvare – ako to zákazník žiada
  • rozkladacie sedačky

Obchod viete navštíviť na webovej stránke www.idealsedacky.sk , kde sa dá získať viac informácii.