Astronaut Scott Kelly sa z vesmíru konečne vrátil na svoju rodnú planétu. Spolu s Michajlom Kornijenkom prežili na palube ISS neuveriteľných 340 dní ako členovia už 43. posádky na tejto stanici. Napokon obaja, ešte s kozmonautom Sergejom Volkovom, bezpečne pristáli 2. marca o 10:26 miestneho času v kabíne lode Sojuz v stepi v Kazachstane neďaleko mesta Žezkazgan.

Kelly tak má na konte dokopy až 520 dní strávených vo vesmíre. Cieľom poslednej misie, z ktorej sa vrátil, bolo získavanie nových údajov o vplyve dlhodobého pobytu vo vesmíre na ľudský organizmus. Získané údaje pomôžu vedcom pri príprave astronautov na misie do vzdialenejších končín vesmíru, najbližšie, s najväčšou pravdepodobnosťou, na Mars.

kellybrothers
Vedeli ste, že Scott Kelly má jednovaječné dvojča? Jeho brat Mark (naľavo) má za sebou štyri misie vo vesmíre. Po návrate Scotta z vesmíru budú aj na ňom vykonané také isté testy ako na jeho bratovi.

Kellyho pobyt vo vesmíre, ktorý začal 27. marca 2015, sledovali státisíce fanúšikov po celom svete. Ešte väčšiu sledovanosť mali jeho pokusy a neprekonateľné zábery rodnej planéty, ktoré pravidelne uverejňoval na sociálnych sieťach.

Zdroj: nasa.gov  Foto: independent.co.uk, theverge.com