Inštitút SETI je súkromná organizácia, ktorej cieľom je hľadať známky inteligentného života mimo našej planéty. Najnovšie skúma prípad ruských astronómov, ktorí podľa všetkého zachytili veľmi zvláštny rádiový signál prichádzajúci z vesmíru. Žeby sa mimozemšťania konečne pokúsili nadviazať kontakt?

Seth Shostak, jeden z astronómov inštitútu SETI, na svojom blogu píše, že signál, ktorý Rusi zachytili, bol veľmi slabý a nachádzal sa na vlnovej dĺžke, ktorú inštitút zvyčajne nesleduje. A okrem toho bol aj nezvyčajný svojím dizajnom a „lúčovitým tvarom“.

Podľa všetkého mohol signál prísť zo vzdialenosti 94 svetelných rokov, zo sústavy HD 164595. Sústava síce má hviezdu podobnú nášmu Slnku, ale zatiaľ vieme len o jednej planéte, ktorá okolo hviezdy krúži. A tá nie je veľmi pohostinným miestom pre život. Je veľká asi ako náš Neptún a nachádza sa príliš blízko pri hviezde. Vedci však tvrdia, že nemusí byť osamotená a v sústave sa môžu nachádzať ďalšie, menšie planéty.

Astronóm Nick Suntzeff naznačil, že pôvod signálu vôbec nemusíme hľadať medzi hviezdami, ale jeho rodiskom môže byť niektorý z tajných vojenských satelitov v okolí našej vlastnej planéty. Ďalší vedci hovoria o rôznych prírodných udalostiach, ktoré mohli signál vyprodukovať.

Tak či onak, pozornosť SETI a amatérskych astronómov je dnes nasmerovaná na sústavu HD 164595 s cieľom zistiť, či sa signál bude opakovať. A ak aj nie, tak nemusíme zúfať. Tisíce, ba dokonca milióny ďalších signálov boli zachytené ľudskými prístrojmi a čakajú na preskúmanie. A aj podľa renomovaných vedcov z oboru sa čas, kedy zistíme odpoveď na otázku, či sme vo vesmíre sami, nezastaviteľne blíži.

Zdroj: npr.org | Foto: commons.wikimedia.org, pixabay.com